Stand Up Paddleboarding - przed nami II mistrzostwa Polski w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 22:30
W pierwszy weekend lipca odbędą się II mistrzostwa Polski w Stand Up Paddle. - Będą to pierwsze eliminacje do kadry narodowej w SUP, które wyłonią reprezentantów, którzy wyjadą na mistrzostwa świata na Węgry we wrześniu - mówi organizator wydarzenia Jakub Sitkowski. Impreza odbędzie się pod patronatem Czwórki. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ AssiaPix

shutterstock_bałtyk woda ratownik plaża 1200.jpg
Lato nad wodą, ale bez wakacji. O pracy ratownika wodnego

II Mistrzostwa Polski rozegrane zostaną w Gdańsku na plaży Brzeźno w terminie 3-4 lipca 2021. Organizatorem zawodów na zlecenie Polskiego Związku Kajakowego jest Miasto Gdańsk oraz Związek sportowy SUP.


Posłuchaj
07:50 _PR4_SUP_AAC 2021_06_04-16-08-01.mp3 Zawody STAND UP PADDLEBOARDING - o II mistrzostwach Polski SUP rozmawiamy z prezesw Związku Sportowego SUP w Polsce Jakubem Sitkowskim (4 Bieg/Czwórka)

W ostatnim czasie SUP cieszy się dużą popularnością, żeby popływać na SUP-ie nie potrzeba specjalnej fali, wystarczy napompować deskę, wziąć wiosło i można płynąć. Tegoroczne mistrzostwa odbywają się po raz drugi i będą podzielone na kategorie wiekowe. Jest przewidziana również kategoria dla dzieci. Zawody odbędą się w trzech konkurencjach na trzech różnych dystansach: sprint 200 metrów, widowiskowy wyścig techniczny 2500 metrów i długi dystans na SUP-ie.

- Kategoria long dystans to ok. 9 km, będzie rozgrywany na morzu i tam wystartują tylko mocni gladiatorzy - opowiada organizator. - Drugi, to techniczny bieg, czyli wbieganie do wody z plaży w oznaczony bojkami akwen - wygląda dość atrakcyjnie i myślę, że się będzie bardzo ciekawie ten bieg oglądało. No i sprint na 200 m. to wyścig typowo sprinterski po linii prostej, który najprawdopodobniej będzie realizowane w Porcie Cesarskim. Przy okazji oglądania zawodów można będzie podziwiać piękną panoramę Stoczni Gdańskiej.

 Posłuchaj także:


shutterstock_stand_up_paddle_1200.jpg
SUP - wielofunkcyjna deska na wodę

Organizatorzy cały czas czekają na zgłoszenia zawodników. - W zeszłym roku w zawodach wzięło udział 100 osób, mam nadzieję, że pobijemy szybko ten rekord - mówi gość audycji. - Wybierając SUP- a trzeba zwrócić uwagę, że są to zawody na morzu. To nie jest płaska woda na jeziorze, trzeba być przygotowanym na sprzęt, który jest stabilny i odpowiednio wyporny. Polecam deski do ścigania, bo mówimy o starcie na mistrzostwa Polski i eliminacjach do kadry narodowej.
Jak radzi specjalista wszyscy, którzy chcą spróbować popływać na SUP-ie na początku mogą skorzystać z wypożyczalni. Tam również można uzyskać informacje dotyczące pływania zarówno rekreacyjnego jak i wyczynowego.

Źr. YouTube/Mistrzostwa Polski SUP - Rogoźno 2020

Jak czytamy na stronie Związku Mistrzostwa odbędą się w poniższych kategoriach i konkurencjach: 

Kategorie wiekowe:

  • Seniorzy urodzeni w roku 2002 i starsi
  • Juniorzy urodzeni w latach 2003-2004
  • Juniorzy młodsi urodzeni w latach 2005-2006
  • Młodzicy urodzeni w latach 2007-2008 Ogólnopolskie
  • Dzieci 2009 i młodsi

Seniorzy, juniorzy oraz młodzicy mają prawo wystartować we wszystkich konkurencjach przypisanych do kategorii wiekowej.

Konkurencje: 

Seniorzy OPEN:

SPRINT 200 m
WYŚCIG TECHNICZNY 2 500 m
DŁUGI DYSTANS 9000 m

Seniorzy- Deski pompowane:

WYŚCIG TECHNICZNY 2 500 m


Juniorzy/Juniorzy młodsi:

SPRINT 200 m
WYŚCIG TECHNICZNY 2 000 m

Młodzicy:

SHORT RACE 500 m
WYŚCIG TECHNICZNY 2 000 m


***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Jakub Sitkowski (prezes Związku Sportowego Stand Up Paddle w Polsce)

Data emisji: 04.06.2021

Godzina emisji: 16.08

aw

Czytaj także

Pilates. Zrób sobie balet w domu

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 12:00
- Pilates nie tylko działa na nasze ciało, ale także uczy właściwego oddechu, który potrafi "wyciszyć" niepokój. Można go ćwiczyć w domu, więc doskonałe nadaje się na czas kwarantanny - przekonuje intruktorka Anna Podsiedlik-Ciebiera. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trening online - jak ćwiczyć w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 22:54
Kluby fitness, siłownie i baseny zostały w Polsce zamknięte z powodu pandemii koronawirusa. Sprawdzamy jak mimo wszystko nie stracić formy i zadbać o kondycję.   
rozwiń zwiń