Szkocja niepewna swojej przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 08:00
18 września w Szkocji odbędzie się referendum, które zdecyduje o przyszłości tego kraju. Dowiemy się, czy Szkocja pozostanie częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, czy też stanie się autonomicznym państwem.
Audio
  • Referendum 18 września zdecyduje o przyszłości Szkocji. Sondaże wskazują, że liczyć się będzie naprawdę każdy głos (Czwórka/Europejski Lunch)
Szkocja niepewna swojej przyszłości
Foto: Wikipedia, lic. CC/James F. Perry

W ostatnich tygodniach stale wzrasta odsetek Szkotów chcących niepodległości. W tej chwili sondaże wskazują, że zwycięstwo jednej z opcji może być naprawdę minimalne. - Społeczeństwo jest podzielone pół na pół. Na ten moment niezwykle trudno jest wyrokować, jakie będą wyniki - przekonywał w "Europejskim Lunchu" Przemysław Biskup z Instytutu Europeistyki UW. Jeśli w wyniku referendum Szkoci zdecydowali by się odłączyc od Wielkiej Brytanii, proces ten trwałby dwa lata. Przez ten okres kraj byłby wciąż częścią Zjednoczonego Królestwa.
PRZECZYTAJ TEŻ: Wolny rynek to jedna z podstaw UE

Szkocja liczy sobie ok. 5,3 mln mieszkańców. 55 tys. osób w tej grupie jest pochodzenia polskiego. Czy nadchodzące głosowanie może zmienić coś w ich sytuacji? - Przez najbliższe dwa lata na pewno nie. Co będzie potem, o ile oczywiście Szkoci zdecydują się na odłączenie, nikt tak naprawdę w tej chwili nie wie. Taki scenariusz w warunkach Unii Europejskiej nie miał jak dotąd miejsca, stąd niezwykle trudno wróżyć, co tak naprawdę się wydarzy? - skomentował Biskup.
Więcej o sytuacji w Szkocji - w nagraniu "Europejskiego Lunchu".
ac

Czytaj także

Atrakcyjny Londyn?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 18:00
Rozpoczynające się igrzyska w Londynie to okazja do spojrzenia na jednego z najbardziej sceptycznych członków UE. W "Śniadaniu europejskim" sprawdziliśmy, czy to miasto to wciąż atrakcyjne miejsce emigracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkocja chce niezależności od Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 17:50
18. września 2014 roku może stać się wyjątkową datą w historii Europy. Szkocja chce odłączyć się od Wielkiej Brytanii i stworzyć suwerenne państwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania bez Szkocji? Cameron leci do Edynburga: Zjednoczone Królestwo powinno zostać razem

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 15:05
Brytyjski premier David Cameron oraz przywódcy Liberalnych Demokratów i laburzystów udadzą się w środę do Edynburga, by prowadzić kampanię przeciw oderwaniu się Szkocji od Zjednoczonego Królestwa.
rozwiń zwiń