Świętujmy w Dniu Wody

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 12:07
- Łatwo z tego dnia zrobić dzień problemów wodnych, a ja bym chciała, żeby to było święto - mówi Agata Buzek, ambasadorka kampanii wodnej PAH.
Audio

57% Polaków w badaniu przeprowadzonym przez MSZ stwierdziło, że na arenie międzynarodowej Polska powinna angażować się przede wszystkim w akcje pomocy wodno-sanitarnej. Wzrost świadomości na tej płaszczyźnie to w dużym stopniu zasługa Polskiej Akcji Humanitarnej. To jednak dopiero początek. Jak wyglądałby idealny Dzień Wody według Janiny Ochojskiej? – Tego dnia prawie wszyscy, których spotkam, będą mieli na ręku opaskę „zbieram wodę”, media będą o tym mówiły, w szkołach będą doświadczenia dla dzieci – wylicza szefowa PAH.

Obecnie większość działań kampanii wodnej skupionych jest wokół Sudanu, gdzie zbudowano już blisko 100 studni. Plan na przyszłość: Somalia. - Jeżeli ludziom dajemy możliwość stałego dostępu do wody, mogą uprawiać ogródki przydomowe i w ten sposób sami produkować żywność – wyjaśnia Janina Ochojska, po czym dodaje: – Zbudowanie studni jest jak danie nowego życia.

Przypadający 22 marca Światowy Dzień Wody powinien być zatem czasem do zastanowienia się, jakie znaczenie woda ma dla nas, a jakie dla osób, które codziennie muszą iść kilka kilometrów, aby zaspokoić pragnienie.

W Warszawie obchody Dnia Wody rozpoczną się już 18 marca, kiedy to w Fabryce Trzciny zagrają m.in. Marika i Sidney Polak. Koncert poprowadzi para ambasadorów kampanii wodnej – aktorzy Agata Buzek i Piotr Adamczyk.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kampanii wodnej i działalności PAH? Posłuchaj rozmowy Justyny Dżbik z Janiną Ochojską i Agatą Buzek w programie „Pod lupą”. Dźwięk znajdziesz w ramce z prawej strony.

KaW

Czytaj także

Światowy Dzień Wody na antenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2010 16:19
22 marca przypada Międzynarodowy Dzień Wody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulturowe "geny przemocy"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2011 13:21
Większość Polaków ma chłopskie korzenie. Tymczasem dla chłopa zwierzę jest przedmiotem - podkreśla Grzegorz Lindenberg z Koalicji dla Zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Utalentowana i bardzo kobieca

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 14:00
Lubię spektakle, na których można poczuć bijącą ze sceny kobiecość. Takim przedstawieniem jest właśnie "Yerma", gdzie gram mnóstwo odważnych scen – mówi młoda aktorka Joanna Halinowska.
rozwiń zwiń