Samotność w drodze. Jak rozchodzić złe emocje?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 10:59
W "Dniu Kobiet" pytamy o to Dominika Fórmanowicza, autora książki "Mężczyzna w chwili, gdy zostaje sam", która jest zapisem wędrówki głównego bohatera słynną trasą pielgrzymkową do Santiago de Compostela.
Audio
  • „Mężczyzna w chwili, gdy zostaje sam” - opowieść o tym, jak wędrując można zaleźć życiową równowagę (Dzień Kobiet/Czwórka)
Samotna wędrówka, opuszczenie własnej strefy komfortu, to często szansa na poukładanie sobie życia na nowo
Samotna wędrówka, opuszczenie własnej strefy komfortu, to często szansa na poukładanie sobie życia na nowo Foto: pixabay.com/Unsplash/domena publiczna

- Bohater mojej książki, który nie jest do końca mną, odbywa podróż do swojego wnętrza. I to było w tej trasie najważniejsze - zdradza Dominik Fórmanowicz, który liczącą 800 kilometrów trasę do Santiago de Compostela pokonał już dwa razy. Kim właściwie jest tytułowy mężczyzna jego powieści? - To włóczęga, bo gdy się nim jest to widzi się więcej i nic się nie musi - wyjaśnia zaproszony przez Czwórkę gość.

Dominik Fórmanowicz Samotność to jest cały miesiąc poza naszym zwykłym życiem - poza tym, co jest komfortowe i niekomfortowe w codzienności

W drodze do Santiago de Compostela samotność to sposób na spojrzenie z dystansem na własne życie, na rozwój emocjonalny i duchowy. Nie mniej ważni w tej podróży są też pielgrzymkowi kompani - nawiązując relacje z innymi można zrozumieć, czego samemu tak naprawdę się chce.

Z rozmowy Dominika Fórmanowicza z Aleksandrą Jasińską i Kariną Terzoni dowiadujemy się, dlaczego autor niechętnie zdradza, co w jego książce jest fikcją, a co prawdą, co na wędrówkę spakował do plecaka, jak wygląda trasa do Santiago de Compostela oraz jak "Mężczyzna w chwili, gdy zostaje sam" przełamuje konwencje typowej pielgrzymkowej opowieści.

Dominik Fórmanowicz Pisząc nie uciekam od niczego. Żeby stworzyć coś prawdziwego, nie można się ukrywać. Dlatego nie rezygnowałem też z fizycznych aspektów wędrówki

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Dzień Kobiet"

Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska

Gość: Dominik Fórmanowicz (autor "Mężczyzna w chwili, gdy zostaje sam")

Data emisji: 30.12.2016

Godzina emisji: 8.15

jsz/kul

Czytaj także

Australia wg Julii Raczko. "Włącz uśmiech, wrzuć na luz"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 13:10
- Australijczycy są wyluzowani i ciągle się uśmiechają. Zapewniam, że na dłuższą metę to nie jest męczące tylko zaraźliwe - mówi Julia Raczko, blogerka, autorka książki "Julia jest w Australii".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Iris Apfel. "Uwielbiam być ubrana jak... własna kanapa"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 11:10
To dzięki niej showbiznes docenił piękno starzenia się oraz odwagę w wyrażaniu siebie. - Iris Apfel nigdy nie uważała się za piękność, za to zawsze stawiała na oryginalność - przekonuje dziennikarka Grażyna Olbrych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obserwuj siebie, a dobrze się ubierzesz

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 10:39
W co ja się ubiorę - to pytanie zadają sobie każdego dnia miliony kobiet. - Z pozoru banalne, a kryje za sobą znacznie więcej - jak się czuję, co chcę sobą wyrazić, co mnie spotka - mówi w "Dniu Kobiet" Antonina Samecka, autorka książki "Modoterapia, czyli po co Ci tyle ubrań".
rozwiń zwiń