Polskie Radio
Section05
Santiago de Compostela

Pielgrzymowanie - wędrówka drogą do siebie i do innych

"Pielgrzymujemy pieszo przez życie, bo kochamy chodzić pieszo i poznawać ludzi" - tak piszą na swoim profilu "Nasze wędrowanie" Jacek i Darwina Matuszczakowie. Mają za sobą wiele przebytych dróg i szlaków, a wiele jeszcze przed nimi. Jedną z tych ważniejszych jest też towarzyszenie w drodze innym - młodym i zagubionym.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podróże Podróże z Czwórką Jakub Jamrozek pielgrzymka Santiago de Compostela

Wędrówka pod znakiem żółtej muszli

– Szukałem odpowiedzi na pytanie, po co tam właściwie idę. Do końca nie wiedziałem, ale może szedłem właśnie po to, żeby być wrażliwym na znak. Znaki działają, jeżeli potrafimy je dostrzegać – wyznaje pisarz i podróżnik, Grzegorz Kapla, który zdecydował się wyruszyć szlakiem Camino de Santiago w kierunku katedry Santiago de Compostela.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA podróże turystyka Santiago de Compostela Hiszpania pielgrzymka

"Mężczyzna w chwili, gdy zostaje sam" - powieść drogi

"Mężczyzna w chwili, gdy zostaje sam" to powieść drogi – zapis wędrówki do Santiago de Compostela, którą główny bohater przebywa słynną trasą pielgrzymkową. Wyrusza z podnóża Pirenejów, by przemierzyć pieszo północną Hiszpanię, spotkać ludzi z całego świata, zakochać się, a przede wszystkim skonfrontować z przeszłością. O książce w programie Warto Czytać, opowiadał jej autor, Dominik Fórmanowicz.
Zobacz więcej na temat:  książki Santiago de Compostela literatura Hiszpania

Drogami św. Jakuba

Idea pieszego pielgrzymowania do miejsc związanych z chrześcijaństwem przeżywa swój renesans. Odtwarzane są średniowieczne szlaki i obyczaje. Największą popularnością cieszą się drogi do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Pielgrzymowanie do świętego Jakuba zdobywa rzesze entuzjastów. O sławnych szlakach pielgrzymich rozmawialiśmy w PR24 z Jerzym Kaźmierczakiem, Beatą Skwierczyńską-Mizerską, Reginą Madej-Janiszek oraz Ryszardem Bożkiem, przyjaciółmi dróg św. Jakuba.
Zobacz więcej na temat:  podróże Santiago de Compostela