Polskie Radio
Section05
Santiago de Compostela

Pielgrzymka do Santiago de Compostela: droga nauki miłości [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

– To jest chyba tak jak w życiu, bo Camino to jest takie małe życie. Wszystko się na tej drodze przechodzi: i te dobre momenty, i te złe momenty, i kłótnie też – przyznaje Katarzyna Moskwiak. – Wiadomo, jest cierpienie, przyjdzie radość. Po tym trzecim Camino wiem, że to jest taka droga nauki miłości – dodaje Michał Moskwiak.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak religia pielgrzymka pr poleca

TYLKO U NAS Odrodzenie pieszego pielgrzymowania. Po pandemii rośnie liczba przybywających na Jasną Górę

Na Jasnej Górze trwa kolejny w tym roku szczyt pielgrzymkowy. Na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia, w związku z uroczystym odpustem, do sanktuarium maryjnego na Jasną Górę przybywają liczne grupy pielgrzymów. W sumie w sierpniu w pieszych pielgrzymkach wchodzących na jasnogórski szczyt bierze udział 81,5 tys. osób.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA pielgrzymka aktualności katolickie Jasna Góra Kościół Przemysław Goławski

TYLKO U NAS Przed pandemią do miejsc świętych pielgrzymowało 7 mln Polaków. Jak może być w tym roku?

W te wakacje zniesiono restrykcje dotyczące pielgrzymek do Ziemi Świętej. - To bardzo optymistyczny akcent, którym chcemy się podzielić i zaprosić do pielgrzymowania - mówi przewodnik Agnieszka Czyż-Mańkowska. Czym pielgrzymowanie różni się od turystyki, w rozmowach z portalem PolskieRadio24.pl mówili organizatorzy ruchu pielgrzymkowego i przewodnicy w podróżach do miejsc świętych.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA pielgrzymka aktualności katolickie Jasna Góra Izrael Przemysław Goławski

Średniowiecznym szlakiem do Santiago de Compostela

Do pieszych wędrówek z plecakiem na ramionach i korzystaniu z tanich noclegów na szlakach w Europie zachęcają dwie Pomorzanki. Pani Aleksandra i pani Barbara skończyły 70 lat. Te aktywne i pełne pasji siostry podróżują w ten sposób - na własnych nogach od wielu lat. Za nimi już setki tysięcy kilometrów. Nigdy nie decydują się na wycieczki z biurami podróży, a obecnie postanowiły wyruszyć średniowiecznym szlakiem do Santiago de Compostela. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski podróże turystyka senior pielgrzymka