Jaki internet wybrać? "Do nauki wystarczy mobilna sieć"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 08:00
Początek roku akademickiego to czas, w którym poza wyzwaniami, jakie stawia przed nami uczelnia, musimy sprostać także tym bardziej przyziemnym, jak organizacja własnego życia. Jednym z niezbędnych narzędzi naukowych każdego studenta jest internet. Jak znaleźć właściwego operatora, w jakiego typu sieć inwestować i czy to się w ogóle opłaca?
Audio
  • Lepiej wybrać internet stacjonarny, czy moblilny? - radzą Marcin Kubicki i Jan Blinstrup (Czwórka/Efekt: WOW)
Jaki internet wybrać? Do nauki wystarczy mobilna sieć
Foto: Glow Images/East News

Wszyscy, którzy wynajmują mieszkania i chcą mieć do dyspozycji internet, powinni poprosić właścicieli lokali o podpisanie specjalnych umów z operatorami. Jeśli chcą sami zająć się tą sprawą, muszą być pewni, że w swoim mieszkaniu zostaną dłużej, nawet na kilka lat.

Marcin
Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3"
/fot. W. Kusiński

- W przypadku internetu stacjonarnego, z którym najczęściej otrzymujemy także telefon bądź telewizję kablową, umowę podpisujemy na dwa lata, rzadziej na rok - tłumaczy Marcin Kubicki z magazynu "T3". - Jeśli więc zrezygnujemy z wynajmu mieszkania przed upływem tego czasu, będziemy musieli albo opłacać dostęp do sieci kolejnemu najemcy, albo podpisać specjalny dokument, w myśl którego płacić za niego będzie on sam.

Na szczęście niektóre firmy pozwalają na to, by po przeprowadzce przedłużyć umowę na nową lokalizację.

Czy to znaczy jednak, że warto zainteresować się na poważnie internetem mobilnym? W takim przypadku podstawowym problemem, jak przyznaje ekspert, będzie transfer danych. - Nie jest prawdą, że prędkość mobilnego przesyłu będzie taka sama, jak w przypadku internetu "po kablu" - ostrzega Kubicki. - Dlatego warto sprawdzić możliwości danej sieci. Pamiętajmy też, że u wielu operatorów istnieje możliwość zwrócenia modemu po okresie próbnym.

Czytaj także: Aplikacje, bez których nie możemy żyć <<<

Jak przyznaje Jan Blinstrup z firmy Promedia, choć internet stacjonarny jest bardziej stabilny od mobilnego, zapewnia także optymalne wyniki, jeśli chodzi o transfer danych, dla mieszkańców akademików jednak najczęściej dostępnym rozwiązaniem będzie modem sieci mobilnej. - Na potrzeby studenta, czyli do nauki, ewentualnie rozrywki, w zupełności wystarczy pakiet 1-2 gigabajtowy w telefonie komórkowym, z którego przecież i tak łącze udostępnić można do komputera - przekonuje ekspert.

Czy możesz podpisać umowę z dostawcą internetu, nie będąc właścicielem mieszkania? Ile to wszystko kosztuje? Po więcej informacji zapraszamy do wysłuchania całego materiału reporterskiego Mateusza Kulika z audycji "Efekt: WOW".

(kd/ag)

Czytaj także

Jak skutecznie uwodzić? "Kobiety uwielbiają mężczyzn z planem"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 20:00
Podobno coraz trudniej poznawać nam swoich przyszłych partnerów. Stąd od lat dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju portale randkowe. Dlaczego mamy tak duże problemy z poznaniem swojej drugiej połowy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korporacje, które "zjadają" inne korporacje - jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 18:00
- To stosunkowo nowa moda. Zjawisko ostatnio przybiera na sile – mówi w Czwórce Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pułapki internetu. Jak nie dać się wirusom?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 20:02
"Rosja zaatakowała Polskę", "uczniowie od przyszłego roku szkolnego w sobotę będą musieli chodzić do szkoły" - to tylko niektóre z "gorących newsów", którymi zalewany jest Facebook.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internetowy hejt. "Walczmy z mową nienawiści w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 17:20
"Ona ma czoło myślą nieskalane" - to jeden z komentarzy, jakie można znaleźć na popularnym portalu internetowym pod tekstem o znanej osobie. Skąd biorą się takie hejty i czy są sposoby na to, by z tymi "wyrazami uwielbienia" walczyć?
rozwiń zwiń