Korporacje, które "zjadają" inne korporacje - jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 18:00
- To stosunkowo nowa moda. Zjawisko ostatnio przybiera na sile – mówi w Czwórce Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3".
Audio
  • Na czym polegają przejęcia mniejszych firm przez korporacje i kto na tym zarabia? - mówi Marcin Kubicki (Czwórka/Czwarty wymiar)
Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu T3fot. W. Kusiński
Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3"/fot. W. KusińskiFoto: Wojciech Kusiński

Apple wchłonęło niedawno jednego z producentów słuchawek, firmę Beats, a Microsoft za zawrotną sumę 2,5 mld USD zakupił grę "Minecraft". - W tym temacie naprawdę ostatnio dużo się dzieje - przekonuje Kubicki. - Zastanawiam się, czy ten trend się utrzyma i wielkie korporacje, zamiast inwestować we własne innowacyjne pomysły, będą obserwować rynek i w odpowiednim momencie kupować mniejsze firmy.

Zobacz więcej: Przejęcia firm. Tak działa rynek nowych technologii <<<

Jak dodaje Kubicki, przyczyną takich przejęć najczęściej są pieniądze. Chodzi także o marketing. - Na pewno krótkoterminowy zysk na akcjach - mówi ekspert w "Czwartym wymiarze" . - W każdym z tych przypadków mamy do czynienia z taką samą sytuacją: jeśli gigant kupuje firmę, nawet nie przynoszącą zysków, nagle zyski nowego właściciela stają się faktem, a ceny jego akcji "idą" do góry. Zresztą w perspektywie czasu w większości przypadków również na tym nie tracą.

By dowiedzieć się więcej o "wchłanianiu" mniejszych firm przez technologicznych gigantów, posłuchaj calego nagrania rozmowy z Marcinem Kubickim bądź obejrzyj wideo ze studia Czwórki.

(kd/mp)

Czytaj także

Jak zarabiać na filmach w serwisie Youtube?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 12:00
Vlogerzy i youtuberzy to ludzie, którzy z pasji, bądź dla pieniędzy kręcą filmy i wrzucają je do sieci. Okazuje się, że może to być całkiem intratny biznes. Jak zarobić na Youtube?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec kultowych telefonów. Jaka przyszłość czeka Nokię?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 18:46
Firma Nokia powstała w 1865 roku. Wówczas fabryka ta produkowała masę papierniczą, następnie kable i galanterię gumową. Dopiero po przeprowadzce do fińskiego miasteczka o nazwie Nokia narodziła się korporacja, którą znamy dziś. Tam bowiem zaczęto produkować szeroko pojętą elektronikę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dbajmy o zdrowie, czyli jak nie zostać technokaleką

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 17:00
Ile godzin dziennie spędzamy przed komputerem, albo telewizorem? Ile godzin każdego dnia korzystamy ze smartfonów? Zbyt wiele. Młodzież coraz częściej zapada na choroby, wynikające z nieprawidłowego użytkowania sprzętu elektronicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

CB radio - długość anteny ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 10:47
Wydawało się, że szczyt popularności CB radia, czyli pasma obywatelskiego, przypadł na lata 90. i z czasem będzie on odchodził od lamusa. Nic bardziej mylnego!
rozwiń zwiń