Zbyszek Cybulski. Ogrywał przede wszystkim siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 16:47
- Postać Cybulskiego wyrażała los, nadzieje i niepokoje pewnego pokolenia - mówił w Czwórce publicysta i krytyk filmowy Jakub Majmurek. W 50. rocznicę śmierci ikony polskiego kina w "Hrapkowidzu" wspominaliśmy jego filmowe kreacje.
Audio
  • Zbyszek Cybulski - znak firmowy polskiego kina (Hrapkowidz/Czwórka)
Na zdjęciu archiwalnym: Zbigniew Cybulski w scenie śmierci Maćka w filmie Andrzeja Wajdy Popiół i Diament (1958)
Na zdjęciu archiwalnym: Zbigniew Cybulski w scenie śmierci Maćka w filmie Andrzeja Wajdy "Popiół i Diament" (1958)Foto: PAP/CAF Archiwum

Jakub Majmurek Kreacje Cybulskiego to nie było aktorstwo z teatralną dykcją. On wnosił w role swoją fizyczność i naturalność - w tym sensie polskie aktorstwo unowocześnił

Zbyszek Cybulski, przez niektórych okrzyknięty polskim Jamesem Deanem, zmarł młodo, bo w wieku 40 lat - 8 stycznia 1967 roku wpadł pod koła pociągu na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Niezapomniane role stworzył w filmach Andrzeja Wajdy "Popiół i diament" (1958) i "Niewinni czarodzieje" (1960), ale także w "Do widzenia, do jutra" (1960) Janusza Morgensterna czy "Salcie" (1965) Tadeusza Konwickiego. - Cybulski nie do końca jest energetyczny. W jego postaciach czuje się pewien popęd śmierci - przekonywał Jakub Majmurek. - W późniejszych kreacjach zaś grał mężczyzn, którzy groteskowo trzymają się swojej młodości - tłumaczył.

Jak wspomina Andrzej Wajda, którego wypowiedzi przypomnieliśmy w "Hrapkowidzu" w materiale Beaty Kwiatkowskiej - Zbigniew Cybulski niechętnie zakładał kostium. Wolał ucieleśniać tak zwane aktorstwo osobowościowe - w pewnym sensie cały czas grał tę samą, ciągle ewoluującą rolę.

A co jego spuściźnie zawdzięcza aktor Piotr Głowacki? I w których rolach Cybulski potrafił być dowcipny? Tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Hrapkowidz"

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Materiał przygotowała: Beata Kwiatkowska

Gość: Jakub Majmurek (publicysta i krytyk filmowy)

Data emisji: 8.01.2017

Godzina emisji: 14.06

jsz/gs

Czytaj także

Nagroda im. Cybulskiego. Do kogo trafi tym razem?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 15:00
Nie mogą mieć więcej niż 35 lat i muszą wyróżniać się osobowością. W tym roku w gronie nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego znaleźli się m. in. Agnieszka Żulewska, Agnieszka Podsiadlik i Tomasz Schuchardt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co wolno reżyserowi? Przypadek Marii Schneider

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 17:20
- Przez długi czas nie mówiło się o podwójnych standardach obowiązujących w branży filmowej. Bardzo dobrze się stało, że wyszła na jaw prawda o relacjach reżyser - aktorka na planie "Ostatniego tanga w Paryżu". - mówi dziennikarka filmowa Małgorzata Sadowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec 2016 należał do Jarmuscha. A 2017?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 13:30
"Gimme Danger" i "Paterson" to dwa obrazy amerykańskiego mistrza, którym przyglądamy się w pierwszym, noworocznym "Hrapkowidzu". W audycji recenzujemy też "Szczęście świata" Michała Rosy i sprawdzamy, co nas czeka na srebrnym ekranie w 2017.
rozwiń zwiń