Roger Moore. "Bond, który przebrał się za krokodyla"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 10:30
Roger Moore aż siedem razy zagrał Jamesa Bonda. Jego agent 007 uchodził za najbardziej ironicznego, a filmy z udziałem Moore'a - za najbardziej pastiszowe.
Audio
  • James Bond wg Rogera Moora, czyli na czym polega "miękki seksizm"? (Hrapkowidz/Czwórka)
Roger Moore jako agent 007 james Bond w filmie For Your Eyes Only w 1981 roku
Roger Moore jako agent 007 james Bond w filmie "For Your Eyes Only" w 1981 rokuFoto: PAP/The Legacy Collection

Sebastian Smoliński "Bondy" z Rogerem Moorem lubiłem najbardziej, bo dla mnie to było kino atrakcji bardziej nawet niż kino akcji. Dziwne gadżety, strój krokodyla, to wszystko robiło wrażenie

Był "pierwszym prawdziwym Anglikiem" zatrudnionym do tej roli. Reżyserzy i scenarzyści mocno ogrywali jego "angielskość" i przedstawiali go jako stereotypowego angielskiego dżentelmena. - Seksizm, który w produkcjach z pierwszym Bondem, Seanem Connerym, był bardzo mocno zauważalny, w "Bondach" z Moorem jest miękki, ale podstępny. Roger dziwi się, że "kobieta może być naukowcem", Sean policzkuje swoje rywalki - opowiada gość Czwórki.

Był aktorem, który najwięcej razy zagrał agenta 007. Zaczynał w latach 70. i był Jamesem Bondem do 1985 roku. - Przeżył rewolucję seksualną, traktat w Helsinkach i wyścig zbrojeń. Zahaczył o dwie epoki w okresie zimnej wojny. I to widać w każdym filmie z jego udziałem - opowiada Smoliński.   

W jaki sposób Daniel Craig przejął spuściznę po Moorze? Czy kino szpiegowskie, a wraz z nim Bond, zostawiły daleko w tyle styl kojarzony z aktorem? I jakie dokonania Moore'a pozostają w cieniu agenta 007? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Czytaj także
batman mural 1200.jpg
Eastwood jako Batman? O starzeniu się superbohaterów

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Sebastian Smoliński (krytyk filmowy)

Data emisji: 28.05.2017

Godzina emisji: 14.25

kul/mg

Czytaj także

Mikołaj Roznerski - dyslektyk i mistrz a vista

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 12:00
- Dubbing jest bardzo trudną sztuką. Przekonałem się o tym użyczając mojego głosu do animacji "Munio: Strażnik Księżyca". Starałem się to zrobić po swojemu. Chciałem się tym bawić, żeby przykryć mój brak doświadczenia - mówił w "Dniu Kobiet" aktor teatralny, filmowy i serialowy.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Damięcki czyta teksty polskich raperów

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 12:12
Urodzony w 1981 roku aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, znany jest m.in. z roli Jurka w "Matkach, żonach i kochankach", z głosu Krzysia w "Kubusiu Puchatku" oraz serialu TVP o Eugeniuszu Bodo. Jak wypada jego interpretacja tekstów Soboty oraz Łony i Webera?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roma Gąsiorowska: w "Nieprzeciętnych" liczy się osobowość

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 12:42
Roma Gąsiorowska, aktorka, reżyserka, pojawiła się w Czwórce w związku z trwającym plebiscytem. - Nawet jeśli nie jest się artystą, można zrobić sztukę ze swojego życia - mówiła jako jurorka Nieprzeciętnych 2017.
rozwiń zwiń