Studio Munka ma 10 lat. To trampolina do filmowej kariery

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 10:35
Co łączy filmy "Najpiękniejsze fajerwerki ever" Aleksandry Terpińskiej (nagroda w Cannes), "Cicha noc" Piotra Domalewskiego (Złote Lwy w Gdyni) i "Aria Diva" Agnieszki Smoczyńskiej? Wszystkie powstały w Studiu Munka, które jest producentem debiutów filmowych.
Audio
  • Studio Munka już od 10 lat wspiera młodych filmowców (Hrapkowidz/Czwórka)
Studio Munka to miejsc dla tych, którzy chcą zrealizować swoje marzenia o pracy filmowca
Studio Munka to miejsc dla tych, którzy chcą zrealizować swoje marzenia o pracy filmowcaFoto: Shutterstock/chaoss

Korzenie tej instytucji sięgają Krakowskiego Festiwalu Filmowego 2005. To wtedy Wojciech Marczewski, Jacek Bromski i Jerzy Kapuściński stwierdzili, że w polskiej kinematografii brakuje pomostu pomiędzy szkołą filmową a profesjonalnym tworzeniem filmów pełnometrażowych.

- To spotkanie zaowocowało pierwszą edycją "trzydziestek" w 2006 roku. Potem pojawiło się pytanie, dlaczego dokumentaliści nie mają podobnego programu i stąd "Pierwszy dokument". Następnie pojawiła się "Młoda animacja". To wszystko doprowadziło do tego, że w 2008 roku  powstało Studio Munka. Wtedy wystartowaliśmy też z pełnymi metrażami - wyjaśnia Liwia Mądzik, kierowniczka programów dla młodych twórców w Studiu Munka.

W jaki sposób można otrzymać wsparcie od tej instytucji? O tym opowiada Piotr Adamski, młody reżyser, który zrealizował swój krótkometrażowy film w Studiu Munka. - Historia Piotra jest totalnym ewenementem - zapewnia Liwia Mądzik. Szczegóły w nagraniu, w którym Piotr Adamski mówi o swoim nowym projekcie - "eksperymentalnym dziwolągu telewizyjnym".

W audycji także wywiady z twórcami serialu "Kruk", z którymi spotkała się Beata Kwiatkowska.

***
Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Liwia Mądzik (kierowniczka programów dla młodych twórców w Studiu Munka), Piotr Adamski (reżyser, artysta wizualny)

Data emisji: 25.03.2018

Godzina emisji: 14.07

mg/kul

Czytaj także

Kuba Czekaj: lubię kino, które wchodzi w skórę

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 16:30
- Gdy miałem 17 lat, obejrzałem "Requiem dla snu" Darrena Aronofsky'ego. Ten film fantastycznie wszedł mi w krwioobieg, a to wrażenie z wtedy bardzo w sobie pielęgnuję do dzisiaj - wyznaje w Czwórce Kuba Czekaj, który powraca na duży ekran z zapierającym dech w piersiach "Królewiczem Olch".
rozwiń zwiń
Czytaj także

2018. O nowym roku w polskim kinie

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 13:00
Wśród polskich premier 2018 roku są m.in. "Zimna wojna" laureata Oscara Pawła Pawlikowskiego, ekranizacja powieści Joanny Bator w reż. Borysa Lankosza oraz nowy film Kingi Dębskiej "Plan B".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsze polskie 30'. "Wrestling po polsku"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 12:00
26 stycznia w wybranych kinach w Polsce będzie można oglądać najnowsze produkcje twórców krótkiego metrażu. W ramach przeglądu "Najlepsze polskie 30'" zobaczymy m.in. "Amerykański sen", czyli opowieść o wrestlingu po polsku.
rozwiń zwiń