Kuba Czekaj: lubię kino, które wchodzi w skórę

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 16:30
- Gdy miałem 17 lat, obejrzałem "Requiem dla snu" Darrena Aronofsky'ego. Ten film fantastycznie wszedł mi w krwioobieg, a to wrażenie z wtedy bardzo w sobie pielęgnuję do dzisiaj - wyznaje w Czwórce Kuba Czekaj, który powraca na duży ekran z zapierającym dech w piersiach "Królewiczem Olch".
Audio
  • Kuba Czekaj o najnowszym filmie "Królewicz Olch" (Hrapkowidz/Czwórka)
Kuba Czekaj i Błażej Hrapkowicz w Czwórce
Kuba Czekaj i Błażej Hrapkowicz w CzwórceFoto: Czwórka

Kuba Czekaj Zarówno "Baby Bump", jak i "Królewicza Olch" zbudowałem na silnym archetypie relacji "matka-syn". Po drugiej stronie znajduje się relacja "ojciec-córka". W rodzinie kryją się najmroczniejsze sekrety - często intencje mamy dobre, ale zatracamy się w idei, myśląc, że jeśli dopniemy swego, to ktoś będzie szczęśliwy

"Królewicz Olch" to opowieść o wybitnie utalentowanym chłopaku, który jest oczkiem w głowie apodyktycznej matki. Ich więź jest nierozerwalna, są razem przeciwko całemu światu. To jednak tylko pozory… - Fascynują mnie popękane relacje. Rodzina i relacje wokół niej to elementarny temat, który nas konstytuuje. Trudno przed nim uciec. Tak naprawdę wszystkie filmy są o miłości, o akceptacji i o tym, że potrzebujemy bliskich, żeby przejść przez życie - tłumaczy Kuba Czekaj w rozmowie z Błażejem Hrapkowiczem.

Reżyser opowiada także o silnym związku "Królewicza Olch" z jego poprzednim obrazem "Baby Bump". - "Baby Bump" pokazywał dorastanie z perspektywy ciała. Natomiast "Królewicz Olch" dotyka tego problemu z pozycji duszy: romantycznej, sentymentalnej, która chce ten świat sobie poukładać, a jednocześnie poddawana jest opresji - wyjaśnia młody reżyser. - Tu bohater próbuje walczyć o autonomię osoby, która nie jest pączkiem w maśle, ale kimś, kto zostawia ślad - dodaje.

Słuchając nagrania całej rozmowy z Czwórki, dowiecie się, dlaczego Kuby Czekaja nie interesuje bezpośredni realizm, jakich lubi używać filmowych metafor oraz czym dla niego jest "zabieranie widzów w podróż". 

Kuba Czekaj Kino to komunikacja i przebijanie się na drugą stronę ekranu. Stwarzam bohaterów z jakimś światem i problemem, który jest znany. Chcę, abyśmy mogli go zidentyfikować jako coś bliskiego 

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Kuba Czekaj (twórca filmowy)

Data emisji: 20.08.2017

Godzina emisji: 14.07

jsz/mc

Czytaj także

Małgorzata Szumowska. Płeć reżysera ma znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 13:40
- Naprawdę jestem w szoku, że ze względu na płeć ktoś może nie podchodzić do mnie serio - przyznaje Małgorzata Szumowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hipnotyzujący, bezlitosny "Syn Szawła" już w kinach

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 11:20
- Ten obraz powoduje wstrząs - mówi o nominowanym do Oscara filmie "Syn Szawła" Błażej Hrapkowicz. Obraz od piątku, 22 stycznia, można oglądać w kinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino jest kobietą? "W Polsce nawet bardziej niż na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 17:20
- W PRL równouprawnienie w zakresie przyjmowania kobiet na reżyserię było zapisane odgórnie. M.in. dlatego dziś w Polsce mamy procentowo większy udział kobiet w produkcji filmowej niż dzieje się to na Zachodzie albo w Ameryce - przekonuje Monika Talarczyk-Gubała, autorka raportu o sytuacji kobiet w polskiej kinematografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od kinofilii do debiutu. Młodzi filmowcy w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 17:23
- Jestem dzieckiem wypożyczalni wideo. W moim rodzinnym Kędzierzynie Koźlu nie było ich dużo, ale obejrzałem wszystko, co tam było - wspomina w rozmowie z Błażejem Hrapkowiczem młody reżyser Paweł Maślona, którego pełnometrażowy debiut "Atak paniki" będziemy mogli zobaczyć już jesienią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kedi. Film o najważniejszych mieszkańcach Stambułu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 12:40
Takiego Stambułu jeszcze nie znaliśmy. "Kedi - sekretne życie kotów" to turecki dokument, w którym na tureckie miasto patrzymy okiem mieszkających tam czworonogów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery filmowe: "Annabele: Narodziny zła", "Mroczna wieża", "Paryż na bosaka"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 14:00
Wśród premier nadchodzącego weekendu coś dla siebie znajdą fani horrorów, twórczości Stephena Kinga oraz kina niezależnego.
rozwiń zwiń