"xABo: Ksiądz Boniecki". Dokumentalne kino drogi

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 19:58
24 lipca do kin trafi dokument "xABo: Ksiądz Boniecki". O produkcji rozmawialiśmy z reżyserką Aleksandrą Potoczek. 
Ks. Adam Boniecki.
Ks. Adam Boniecki.Foto: PAP/Jacek Turczyk

shutterstock joel schumacher 1200.jpg
Joel Schumacher. O sztuce filmowej między gatunkami

Ikona Kościoła Katolickiego. Dla niektórych - świeży i otwarty głos skostniałej struktury, dla innych problematyczny i kontrowersyjny. Od lat ma zakaz wypowiadania się w imieniu instytucji, którą reprezentuje. Jednocześnie pisze książki, uczestniczy w prelekcjach i wykładach, pisze felietony i eseje. Reżyserka Aleksandra Potoczek postanowiła towarzyszyć księdzu Bonieckiemu w jego codziennych aktywnościach. Fragment historii tej niezwykłej postaci już niedługo będziemy mogli zobaczyć w filmie "xBo: Ksiądz Boniecki". 


Posłuchaj
54:50 2020_07_19 14_04_57_PR4_Hrapkowidz.mp3 "xBo: Ksiądz Boniecki. Historia ikony Kościoła Katolickiego (Hrapokowidz/Czwórka)

 

deskorolka skateboard shutterstock Yulia Grigoryeva 1200.jpg
Pina Bausch na desce. Dziewczyny z serialu "Betty"

xABo: Ksiądz Boniecki (2020)/GutekFilm

- Na wybranie tej postaci złożyło się wiele skomplikowanych impulsów i intuicji. Dla dokumentalisty kuszące jest zrobienie filmu o osobie rozpoznawalnej. Ja postanowiłam stworzyć nieco inny dokument. Chciałam pokazać, że siła tej postaci nie tkwi w jej rozpoznawalności - mówiła reżyserka. Zanim spotkałam się z księdzem Bonieckim, czytałam wywiady, spotykałam się z osobami z jego otoczenia i coraz bardziej utwierdzałam się w przekonaniu o tym, jak wielka siła tkwi w tej osobie. 

ZDRAJCA Gutek Film 1200.jpg
"Zdrajca" . Mafijny boss na miarę bohaterów Szekspira

Droga do stworzenia dokumentu nie była łatwa. Ksiądz Boniecki długo starał się zniechęcić filmowców do stworzenia filmu na jego temat. Jak wspominała autorka potrzeba było czasu, by się do nich przekonał i pozwolił im wejść do swojego świata. Gdy to się stało całkowicie zaangażował się w projekt, radząc pomocą. - Ten film to dokumentalne kino drogi. Razem z księdzem pokonaliśmy dziesiątki kilometrów przyglądając się w jak niezwykły sposób dociera do ludzi.

W audycji wysłuchamy też Jana P. Matuszyńskiego, współtwórcy projektu dokumentalnego "W domu", z którym spotkała się Beata Kwiatkowska.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Aleksandra Potoczek (reżyserka)

Data emisji: 19.07.2020

Godzina emisji: 14.15

ac

Czytaj także

"W głębi lasu". Polski serial, o którym jest głośno w internecie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 11:40
To jak dotąd najlepszy polski serial na Netflixie - podsumowują internauci i nie szczędzą pochwał twórcom i aktorom. Za reżyserię odpowiadają Leszek Dawid i Bartek Konopka, a na ekranie zobaczymy m.in. Agnieszkę Grochowską i Grzegorza Damięckiego oraz fantastycznych debiutantów, który wnoszą w tę opowieść nową jakość. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Carlos Reygadas. Ukochane dziecko światowego kina artystycznego

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 16:50
Mówisz "art house", myślisz "Reygadas". Meksykański reżyser od lat cieszy się dużym uznaniem wśród fanów tego gatunków, cieszy się także sympatią jurorów na festiwalach kina niezależnego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Eastern". Western na Dzikim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 16:20
- W westernach nieogolony i bardzo męski John Wayne biega z rewolwerem po Monumet Valley, a u nas delikatna nastolatka biega z karabinem po zamkniętym osiedlu. Takie zamienianie biegunów w obrębie gatunku sprawiało nam bardzo dużo frajdy - wspomina reżyser Piotr Adamski. "Eastern" na ekranach kin już od 26 czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zdrajca" . Mafijny boss na miarę bohaterów Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 14:30
3 lipca na ekrany naszych kin trafi "Zdrajca" Marca Bellocchia - jeden z najbardziej utytułowanych włoskich filmów 2019 roku, owacyjne przyjęty na festiwalu w Cannes i nagrodzony 17 statuetkami Nastro d’argento.
rozwiń zwiń