Rok w kinie. Filmowe podsumowanie roku 2021

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 18:30
Rok 2021 powoli odchodzi w przeszłość, jednak nie zapominamy o tym, co w tym czasie wydarzyło się w świecie kina. Błażej Hrapkowicz w specjalnym wydaniu audycji zaprasza na miniprzegląd najważniejszych produkcji roku.
Kadr z Nomadland - obrazu nagrodzonego Oscarem dla najlepszego filmu
Kadr z "Nomadland" - obrazu nagrodzonego Oscarem dla najlepszego filmuFoto: Film Stills/ FORUM

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, pora więc na filmowe podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy. 

Dużo się działo w kinie w 2021 roku. - Za nami kolejny pandemiczny rok. Mimo wszystko był to rok pewnego odrodzenia - mówi Błażej Hrapkowicz.- Mimo że to odrodzenie jest niepełne, a pandemia w dalszym ciągu trwa, jednak kina się otworzyły, pojawiło się kilka tytułów, na które widzowie chętnie poszli. Były jaskółki w kilku momentach tego roku, które nastroiły mnie optymistycznie.

Swój przegląd prowadzący audycję i krytyk filmowy Sebastian Smoliński rozpoczynają od filmów nominowanych do Oscara. - W moim zestawieniu pojawił się "Sound of metal" z Rizem Ahmedem. Film o możliwości usłyszenia dźwięku i postępującej głuchocie muzyka. Bardzo poruszający temat z kilkoma świetnymi kreacjami. Był to dla mnie film dosyć ważny w tym roku - mówi gość audycji. - Była to jedna z tych opowieści, która trzyma się ludzkich historii i wnętrza bohatera. Mówi o psychice, naszym świecie wewnętrznym, w bardzo nowatorski sposób.

Błażej Hrapkowicz również deklaruje, że ten tytuł zapamięta na dłużej. - Przede wszystkim dlatego, że ten film łączy w udany sposób środki z kina mainstreamowego, narracyjnego, bo jest to jednak opowieść o uzależnieniu i o kończącej się relacji. Jest to kino, które ma nas zaangażować emocjonalnie - tłumaczy. - Łączy tę konwencję z zabiegami eksperymentalnymi, co wiąże się z tym, jak wykorzystany jest w tym filmie dźwięk. To są formalne tricki, które kojarzę z kinem Godarda, a nie mainstreamowym. Wydaje mi się, że w tym filmie udało się te dwie strefy kina połączyć.

Źr. Youtube/Sound of Metal – Official Trailer | Prime Video

Wśród filmów, które znalazły się w zestawieniu krytyków, był również oscarowy "Nomadland". - Ten film jednak również wywołał we mnie pewien niedosyt, bo wcześniej sięgnąłem do reportażu, a czasem lepiej nie znać źródła obrazu - zauważa gość Czwórki. 


Źr. Youtube/NOMADLAND | Official Trailer | Searchlight Pictures


"Obiecująca młoda kobieta", to kolejna pozycja, która zdaniem krytyków zasługuje na uwagę. Film doskonale wykorzystuje konwencję czarnej komedii i kina zemsty. Film pokazuje tematykę przemocy wobec kobiet, wykorzystywania seksualnego w środowiskach, w których się tego nie spodziewamy. - Mowa jest o zemście kobiety na dopuszczających się przemocy mężczyznach, ale etycznie i moralnie jest to niejednoznaczne i pełne niuansów - opowiada Błażej Hrapkowicz. - Jest tam jednak także przestrzeń na gesty przebaczenia, co bardzo mi w tym filmie odpowiada. Bardzo udany obraz.

Źr. Obiecująca. Młoda. Kobieta - Zwiastun PL (Official Trailer)

Wśród wyróżnionych przez krytyków filmów pojawiła się "Diuna" - Jest on trochę jak minimalistyczna opera - mówi krytyk. - Zupełnie poważnie kształtuje wizualną kompozycyjną, ale też filozoficzne podstawy zaczerpnięte od Franka Herberta.

Na rodzimym rynku na wyróżnienie zasługuje "Najmro", jest to film pełen polotu, doskonała rozrywka osadzona w polskich realiach i doskonale przedstawiona polska popkultura. - Na taki film czekaliśmy od lat, broni się jako fascynująca opowieść. Ma swoje amerykańskie pierwowzory, ale osadzony w polskiej popkulturze jest nostalgicznym spojrzeniem na czas transformacji - opowiada Sebastian Smoliński. - Ciekawym zabiegiem było użycie filmu "Klątwy Doliny Węży" jako kina rozrywkowego, które wtedy z trudnością powstawało. Teraz to kino powoli trafia na nasze ekrany.

Źr. Najmro. Kocha, kradnie, szanuje - Zwiastun PL (Official Trailer)


Wśród wymienionych filmów nie zabrakło "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego, laureata Złotych Lwów na tegorocznym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Gdyni, oraz filmu "Hiacynt". - Opowiada historię polskich gejów w PRL, poprzez pryzmat bardzo gęstego kryminału, ze świetnymi zdjęciami Piotra Sobocińskiego juniora - opowiada gość audycji. - Można mieć dużo zastrzeżeń do tego filmu. Jest to pewien projekt kompromisowy Piotra Domalewskiego, ale uważam, że jest to udany film gatunkowy.

Wśród wymienionych filmów pojawił się także "Powrót do tamtych dni" Konrada Aksinowicza, opowiadający o chorobie alkoholowej i współuzależnieniu, oraz dokument "Ucieczka na srebrny glob", dotyczący niedokończonej produkcji "Na srebrnym globie" Andrzeja Żuławskiego.

Źr. Ucieczka na Srebrny Glob - Official Trailer


Na szczycie listy gościa Czwórki pojawił się dokument Wiktora Kossakowskiego o zwierzętach hodowlanych, "Gunda". - Ta czarno-biała produkcja to powiew świeżości. Wydała mi się oddechem od opowieści o ludzkich problemach, zwłaszcza że nie jest to typowy film przyrodniczy, nie operuje spektakularnymi lokacjami, głosem z offu, proponuje skromne, intymne spojrzenie na zwierzęta - tłumaczy swój wybór gość Czwórki.

Źr. Youtube/Gunda (2021) zwiastun PL, film dostępny na VOD

Błażej Hrapkowicz wyróżnił film "Niefortunny numerek lub szalone porno" Radu Jude. - To jest zdumiewający film, który w pierwszej części jest ciekawym esejem filmowym. W zasadzie samym obrazem wędrówki głównej bohaterki po Bukareszcie pokazuje i mówi bardzo wiele, o tym, w jakim momencie kulturowym, ekonomicznym jest Rumunia i poniekąd cała Europa Środkowa-Wschodnia - mówi Błażej Hrapkowicz. - Potem film staje się ostrą jak brzytwa satyrą i farsą, która trafia bardzo celnie. To film hybryda, bardzo odważnie łączy te wszystkie konwencje i jest celny jako portret regionu.

Posłuchaj
18:52 Czwórka/hrapkowidz - podsumowanie roku 26.12.2021.mp3 Błażej Hrapkowicz podsumowuje rok 2021 w kinie (Hrapkowidz/Czwórka)
 

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Sebastian Smoliński (krytyk filmowy)

Data emisji: 26.12.2021

Godzina emisji: 14.08

aw

Zobacz więcej na temat: Czwórka PSY FILM KULTURA

Czytaj także

Azja, origami, "Parasite" i czerwony dywan, czyli Festiwal Pięciu Smaków

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 13:29
25 listopada ruszy internetowa odsłona festiwalu. Tym razem, zgodnie z dalekowschodnim kalendarzem lunarnym, patronuje jej Metalowy Szczur. 
rozwiń zwiń