"Matki równoległe". Jaki jest najnowszy film Pedra Almodovara?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 20:40
- Pedro Almodovar jest twórcą transgranicznym i ukazuje miłość i pożądanie jako coś absolutnie uniwersalnego. Dlatego jego filmy są kochane przez wszystkich - podkreśla krytyk Adam Kruk. Najnowszy film hiszpańskiego reżysera - "Matki równoległe" - wejdzie na ekrany polskich kin 18 lutego.
Pedro Almodovar na festiwalu w Cannes - 2010 rok
Pedro Almodovar na festiwalu w Cannes - 2010 rokFoto: LongJon/Shutterstock.com

Mistrz z pazurem

Pedro Almodovar przez wiele lat utrzymywał się z dorywczych zajęć. Dopiero pierwsza stała praca umożliwiła mu stabilizację i zakup kamery. W ten sposób światu objawił się jeden z najoryginalniejszych twórców współczesnego kina. Zdaniem Almodovara świat jest zbyt ciekawy, żeby przeżyć go w jednej, z góry określonej roli. I choć sam od lat pozostaje wierny reżyserii, widzom daje okazję do pięknych podróży w głąb świata emocji. I oni go uwielbiają: za wyraziste kreacje bohaterów, kontrowersyjne tematy, specyficzny, czarny humor i pewną groteskowość fabularną. - Pierwszy długi metraż Almodovar zrobił w 1980 roku i przez długi czas specjalizował się w "niepokornych" filmach. Po amerykańskim sukcesie "Czym ja sobie na to zasłużyłam" reżyser nieco stępił kanty swojej twórczości, ale to, co jest kluczowe dla jego filmów: kolory, erotyka i duch rebelii, pozostało do dziś - mówi gość Czwórki. - Także jego najnowszy film ma ten "pazur", za który go kochamy. 

Wszystko o mojej matce

"Matki równoległe", z nagrodzoną za swoją rolę na festiwalu w Wenecji Penélope Cruz, portretują życie w jego wszystkich odcieniach. Film został z entuzjazmem przyjęty przez krytykę, która nie szczędziła mu komplementów. Bohaterki filmu, Janis (Cruz) i Ana (Milena Smit), spotykają się na oddziale położniczym. Ta pierwsza jest dojrzałą kobietą, ta druga ledwie przestała być nastolatką. Obie są singielkami, obie czeka samodzielne macierzyństwo. Janis wie, że sobie poradzi, Ana jest pełna obaw. Wydaje się, że ich ścieżki ledwie się przetną, tymczasem więź, która je połączy, okaże się mocna jak pępowina. Jak to u Almodóvara bywa: zbieg okoliczności może stać się przeznaczeniem, a rodzina z wyboru tą, która zaoferuje bezwarunkową akceptację i miłość. 

Posłuchaj
20:18 CZWÓRKA Hrapkowidz - Almodovar 13.02.2022.mp3 Pedro Almodovar - jaki jest nowy film "reżysera kobiet"? (Hrapkowidz/Czwórka)

Tragedia antyczna w telenoweli

- Almodovar bierze poślednie gatunki, takie jak telenowela, łączy je z antyczną tragedią i uwzniośla, tak jakby chciał powiedzieć, że to w nich tkwi prawda o naszym życiu - uważa Błażej Hrapkowicz. - I uwzniośla je w bardzo dostępny sposób. Filmy Almodovara po prostu świetnie się ogląda - dodaje Adam Kruk. 

Matki równoległe (2021), reż. Pedro Almodóvar, zwiastun PL, w kinach od 18 lutego / GutekFilm

Posłuchaj także:

"Matki równoległe" to nie tylko tragikomiczna, intymna opowieść o bólu i blasku macierzyństwa. To również mocny głos przeciw rodzinnym sekretom i ukrywaniu prawdy o przeszłości. I właśnie kobiety, które tworzą pomost pomiędzy przeszłością i przyszłością, okazują się w filmie Almodovara bezkompromisowymi rzeczniczkami otwartości przynoszącej ulgę i oczyszczenie.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Adam Kruk (krytyk filmowy)

Data emisji: 13.02.2022

Godzina emisji: 14.17

kul

Czytaj także

"Ostatni komers". Suma pierwszych razów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 16:00
- To jest historia o wszystkim co pierwsze, a co za tym idzie - najintensywniejsze - zapowiada reżyser Dawid Nickel. "Ostatni komers" wejdzie na ekrany kin 18 czerwca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W kinach "Titane" - czyli jak Julia Ducournau podbiła Europę

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 18:40
Najbliższe dni warto spędzić w kinie i oddać się przyjemności oglądania filmów na dużym ekranie. Niektóre z nich są jak miód na serce, inne są szorstkie i burzą ustalony porządek świata - jak "Titane", który zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Można wybrać też pokaz "355" lub nowy "Krzyk".
rozwiń zwiń