Ludzie będą w stanie czytać w myślach?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 13:30
Badacze, analizując pracę mózgu, bez problemu odczytują emocje. Amerykanie i Niemcy zrobili kolejny krok - ich eksperyment przybliża ludzkość do umiejętności czytania w myślach.
Audio
  • Dr Paweł Boguszewski z PAN o możliwości odczytywania myśli (Czwórka/Mamy to)
Ludzki mózg wciąż kryje przed nami wiele tajemnic, ale naukowcy prowadzą na tym polu intensywne badania
Ludzki mózg wciąż kryje przed nami wiele tajemnic, ale naukowcy prowadzą na tym polu intensywne badaniaFoto: Glow Images/East News

- Obiektem badań byli pacjenci przygotowywani do operacji mózgu. Naukowcy na podstawie aktywności mózgu odczytali wyrazy wypowiadane przez badanych. Badaczom udało się więc odczytali aktywność kory, która właśnie produkowała mowę - mówi dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN.

Zaznacza też, że na razie komputer nie potrafi jeszcze odczytać samych myśli badanych, ale jest to kolejny krok w badaniach nad ludzkim mózgiem. Wyjaśnia także, w jaki sposób urządzenie do odczytywania myśli mogłoby pomóc osobom z głęboką niepełnosprawnością.

***

Tytuł audycji: Mamy to

Prowadzi:  Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Justyna Majchrzak

Data emisji: 24.06.2015

Godzina emisji: 12:00

mg/kd

Czytaj także

Promieniowanie kosmiczne szkodliwe dla mózgu

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 20:00
Ochotnicy, którzy chcieliby lecieć na Marsa, muszą zmierzyć się z nową przeszkodą. Naukowcy dowodzą, że długotrwałe przebywanie w kosmosie może uszkadzać mózg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Globalne ocieplenie - istnieje czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 16:30
Na temat ocieplenia klimatu powstało wiele teorii spiskowych. Niektórzy twierdzą, że zjawisko to wcale nie szkodzi naszej planecie, inni przekonują, że w ogóle nie istnieje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak się robi testy IQ i czego naprawdę dowodzą?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 09:00
Testy na inteligencję, które dostępne są w sieci, to najczęściej zabawa. Prawdziwych, sprawdzających nasz poziom IQ nie da się znaleźć tak łatwo.
rozwiń zwiń