Kadabra Dyskety Kusaje z Czwórkową Nagrodą na Nowej Tradycji

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 15:07
Nagroda Czwórki, przyznana na Festiwalu Nowa Tradycja po raz pierwszy, powędrowała w ręce zespołu Kadabra Dyskety Kusaje, uhonorowanego za spójną muzyczną narrację i wyraz sprzeciwu wobec rzeczywistości. Mariya Mavko i Michał Szczepaniec przyznają, że to dla nich duże zaskoczenie i wyróżnienie. 
Kadabra Dyskety Kusaje na koncercie Nowej Tradycji
Kadabra Dyskety Kusaje na koncercie Nowej TradycjiFoto: Danuta Naugolnyk

24. folkowy Festiwal Polskiego Radia Nowa Tradycja z rozmachem powrócił po pandemicznej przerwie. Na radiowej scenie nie brakowało koncertów i konkursu muzyki folkowej. Jury, po dwóch turach przesłuchań, zdecydowało, że nagroda Złote Gęslę powędruje w ręce Pawła Szpury z zespołu Piotr Damasiewicz "Into The Roots". Nagrodę Czwórki przyznano zespołowi Kadabra Dyskety Kusaje za spójną muzyczną narrację i wyraz sprzeciwu wobec rzeczywistości.

Kadabra Dyskety Kusaje to polsko-ukraiński duet elektroniczny - tworzą go Mariya Mavko, pochodząca ze Lwowa flecistka i wokalistka, oraz Michał Szczepaniec, wrocławski producent i multiinstrumentalista. Tuż po ogłoszeniu nazwisk laureatów konkursu z nagrodzonymi spotkał się Maciej Szajkowski.

- Niesamowicie się cieszymy, że w ogóle się na Nowej Tradycji znaleźliśmy, to nie było to łatwe - przyznaje Mariya Mavko. - Zgłosiliśmy się w ostatnim momencie, nie wiedzieliśmy, czy się dostaniemy, nie wiedzieliśmy, czy jesteśmy wystarczająco folkowi - jednak się udało. Cieszymy się, że udało nam się zdobyć Nagrodę Czwórki, to bardzo dla nas miłe zaskoczenie - dodaje. 

Michał Szczepaniec zdradza, że największym wyzwaniem dla duetu był 20-minutowy koncert. - Musieliśmy podjąć spory wysiłek, bo zwykle mamy bardzo swobodną strukturę koncertów. Tu musieliśmy się dopasować, co nam się ostatecznie nie udało - przyznaje. - Dużo czasu poświęciliśmy na to, żeby spróbować wyćwiczyć tego seta - dodaje.

Muzyka z inspiracji

Mariya w zespole odpowiada za wokal i flet, Michał obsługuje analogowe syntezatory, cytrę, i tworzy na nich, jak ocenia Maciej Szajkowski, oniryczne pejzaże dźwiękowe.  


Posłuchaj
04:42 czwórka muzyczny lunch 16.05.2022.mp3 Kadabra Dyskety Kusaje o swoich inspiracjach i Nowej Tradycji (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

- Przez ostatnie dwa lata najważniejszą muzyką w moim życiu jest muzyka sakralna, ta wykonywana podczas liturgii - przyznaje muzyk. - Stwierdziłem, że śpiewy cerkiewne są absolutnym muzycznym szczytem, że nic lepszego ponad to nie da się stworzyć. Nie oznacza to, że chcę je jakoś inkorporować na siłę do mojej twórczości. Moja muzyka wcale nie musi być podobna. Inspiracja to dla mnie coś, co daje mi siłę twórczą, natchnienie, to coś zupełnie odrębnego od tego, co tworzę. 

Kadabra Dyskety Kusaje - Slowa (Oficjalne Wideo)/Kadabra Dyskety Kusaje

Michał Szczepaniec nie stroni też od muzyki blackmetalowej. - Pod względem emocji i głębi jest bardzo bliska muzyce sakralnej - podkreśla. 

Mariya Mavko uważa, że słucha mniej muzyki, mniej świadomie ją tworzy, ale też wcześniej sformatowała siebie jako muzyka. - Kiedyś słuchałam zespołów The Cardigans, The Cranberries. Myślę, że można odnaleźć podobieństwa do nich w moim sposobie śpiewu czy wykorzystaniu fletu - opowiada.

Na kolejne spotkanie z laureatami Nagrody Czwórki na Nowej Tradycji, zespołem Kadabra Dyskety Kusaje, zapraszamy do audycji "Folk Off" w nocy z wtorku na środę, tuż po północy


***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Damian Sikorski

Goście: Kadabra Dyskety Kusaje (Mariya Mavko, pochodząca ze Lwowa flecistka i wokalistka, oraz Michał Szczepaniec, wrocławski producent i multiinstrumentalista)

Data emisji: 16.05.2022

Godzina emisji: 13.40

pj

Czytaj także

Ukraińska muzyka wybrzmiewa w Czwórce: Onuka, DakhaBrakha, Luna, Kozak System i Fat Frumos

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 08:00
Od początku wojny w Ukrainie Czwórka prezentuje muzykę artystów z Ukrainy. Na naszej antenie można usłyszeć m.in. ukraińskie electropop i elektronikę, rap i indie rock. Zagrali Luna, Onuka, Kalush, Kozak System, DakhaBrakha, Jamala, Latexfauna, Panivalkova, INAIA, a specjalny set zaprezentował Fat Frumos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Babooshki na wielki finał Nowej Tradycji 2022 [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 12:20
Uroczyście zakończyliśmy 24. odsłonę Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Wielki finał uświetniły dwa koncerty - laureatów Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” oraz polsko-ukraińskiego zespołu Babooshki. 
rozwiń zwiń