SARAPATA: "Radical Kindness" to manifest bycia dobrym dla siebie i dla świata

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 15:00
- Pracując nad projektem "Radical Kindness", przestaliśmy być dla siebie tak surowi. W czasach, kiedy człowiek żyłuje się do granic możliwości, postanowiliśmy być lepszymi dla siebie i dla innych - tak o nowym projekcie duetu SARAPATA opowiada Mateusz Sarapata. 
Mateusz Sarapata i Adam Smolarek w studiu Czwórki.
Mateusz Sarapata i Adam Smolarek w studiu Czwórki.Foto: Czwórka/Martyna Ogonek
  • Duet SARAPATA tworzą bracia Mateusz i Michał Sarapata.
  • Zadebiutowali w 2021 roku i udowodnił, że muzyka techno może być pełna kolorów i życia.
  • Teraz powracają z nowym projektem Radical Kindness. 
  • - Wcześniej graliśmy romantic techno, teraz dalej jest mocno, ale bardziej emocjonalnie i eksperymentalnie - opowiada Mateusz Sarapata.

SARAPATA - debiut z przytupem

Na polskiej scenie klubowej zadebiutowali z przytupem w 2021 roku, a w ich muzyce dało się wyczuć pulsujący styl Moderata, pełne przestrzeni brzmienie Jona Hopkinsa i romantyczne techno w stylu Kiasmos. Duet SARAPATA zbudował muzyczną mozaikę z tysięcy elementów i udowodnił, że techno może być pełne kolorów i życia.

- SARAPATA to nasze oczko w głowie, ale poza tym pracujemy też jako producenci i twórcy muzyki filmowej. Żeby robić satysfakcjonującą nas muzykę, musimy mieć na to przestrzeń, czas i pieniądze. Dlatego od debiutu nie gnaliśmy z kolejnymi wydawnictwami - opowiada Mateusz Sarapata. - Nasz masterplan to "baby steps". Nie myślimy, żeby "grzać" singlami, tylko - w duchu starej szkoły - wypuszczamy muzykę, która jest w całości gotowa.

"Radical Kindness" - więcej niż płyta

Teraz artyści wracają z nowym projektem łączącym w sobie elementy muzyki, kinematografii, sztuk wizualnych i literackiej narracji. - "Radical Kindness" to ogromne przedsięwzięcie, które wymagało mnóstwa pracy. To jest bardzo "wynerdzona" rzecz, przemyślana od początku do końca  - przyznaje rozmówca Adama Smolarka.

- Szukaliśmy wspólnego mianownika do tej płyty. Wcześniej graliśmy romantic techno. Teraz dalej jest mocno, ale bardziej emocjonalnie i eksperymentalnie. Natomiast to, co łączy wszystkie nowe utwory w całość, to właśnie Radical Kindness. Odpuściliśmy wiele rzeczy i już nie nie mamy takiego ciśnienia. Pracując nad tą płytą, nie byliśmy dla siebie tak surowi, jak wcześniej - dodaje Mateusz Sarapata. - Ten album to manifest bycia dobrym dla siebie, innych i świata, czego szalenie potrzebujemy w dobie kryzysu ludzkiej kondycji zarówno w wymiarze jednostki, jak i społeczeństwa.

Posłuchaj
18:22 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - sarapata 17.04.2024.mp3 Duet SARAPATA powraca z nowym projektem. Oto szczegóły "Radical Kindness" (Muzyczny lunch/Czwórka) 

Płyta z dwóch światów

- Materiał powstał na Słowacji, dokąd wraz ze studiem wybrali się bracia Sarapata. Pierwszy raz zdecydowali się, żeby tworzyć muzykę z dala od domu. - Cały nasz sprzęt dźwigaliśmy pod górę do wynajętej chatki, w której nie było bieżącej wody, ale był prąd i internet. Szkielety utworów zrobiliśmy w sześć dni, a potem przez rok one "inkubowały" - wspomina muzyk. - Potem całkowicie zmieniliśmy otoczenie i przenieśliśmy się na jedną z hiszpańskich wysp - na Fuerteventurę.

Teledyski - tryptyk wideo

Premierze trzech pierwszych singli z nowego albumu towarzyszyć będą trzy teledyski wyreżyserowane przez Sylwię Rosak, z którą duet SARAPATA stworzył flagowy obraz do "Rework", z pamiętną rolą Mateusza Damięckiego jako drag queen. Tym razem bohaterką wideoklipów jest Anita Sokołowska, a same teledyski zostały zrealizowane w formie tryptyku, co sprawia, że obejrzane w całości tworzą jeden, spójny film.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Muzyczny lunch

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Mateusz Sarapata (SARAPATA)

Data emisji: 17.04.2024

Godzina emisji: 12.15

kul

Czytaj także

Bartosz Chajdecki: radość w muzyce filmowej gorzej się sprzedaje

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2023 14:30
Jego muzykę możemy usłyszeć w filmach takich jak m.in. "Bogowie" i "Chce się żyć" oraz serialach "Czas honoru", "Kruk" i "Chyłka". - Jako kompozytor jestem kojarzony z ciężkim i nasyconym brzmieniem. Staram się temu zadać kłam w komediach, ale w mojej branży radość się chyba gorzej sprzedaje - opowiada Bartosz Chajdecki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemoc ma 10 lat. Singiel "Aureola" jest klamrą dekady ich działalności

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 09:56
Singiel "Aureola" ukaże się 3 kwietnia i będzie pierwszym od dwóch lat singlem zespołu, w Czwórce zabrzmiał przedpremierowo. To numer podsumowujący ważny moment w życiu grupy - 10. rocznicę istnienia.
rozwiń zwiń