Menu neolitu. Sztuka przetrwania bez dietetyków

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 14:08
W audycji "Nawiedzeni" wsiedliśmy w spożywczy wehikuł czasu i przenieśliśmy się tysiące lat w przeszłość, by zajrzeć do garnka prehistorycznych ludzi.
Audio
  • Menu neolitu. Sztuka przetrwania bez dietetyków (Nawiedzeni/Czwórka)
Rekonstrukcja malowidła odkrytego w tureckim stanowisku archeologicznym atalhyk
Rekonstrukcja malowidła odkrytego w tureckim stanowisku archeologicznym ÇatalhöyükFoto: Omar Hoftun/wikimedia/CC BY SA 3.0

Nie jesteśmy dziś w stanie określić dokładnie jadłospisu bardzo dawnych epok. – Dzięki badaniom archeologicznym wiemy jednak, że człowiek jadał przede wszystkim rośliny, czyli warzywa, owoce, orzechy, nasiona i grzyby. Dużą część diety stanowiło ponadto mięso zwierząt i ryb – mówiła dietetyczka Hanna Stolińska-Fiedorowicz.

Ekspertkę pytaliśmy ponadto o to, czy ludzie pierwotni stosowali podział na śniadanie, obiad i kolację, oraz jak wyglądały te posiłki. Zastanawialiśmy się też nad tym, czy w prehistoryczna dieta była zdrowa. W końcu średnia wieku wynosiła wówczas około 20 lat...

***

Autor materiału: Maciej Oswald

Gość: Hanna Stolińska-Fiedorowicz (dietetyczka kliniczna z Instytutu Żywności i Żywienia)

Data emisji: 5.02.2016

Godzina emisji: 11.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Nawiedzeni".

mc/kd

Czytaj także

Pszczoły w armii. Pomogą szukać materiałów wybuchowych

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 14:55
Wojsko i służby celne mogą liczyć na pomoc tych owadów. - Ich tresura jest tańsza od nauki psa i trwa nawet jeden dzień - mówi Jakub Gąbka z Pracowni Pszczelnictwa SGGW w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W jakiej temperaturze zamarza wzrok?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 16:30
Można mrozić spojrzeniem, ale czy można zamrozić oko? - W naszym organizmie są mechanizmy, które chronią gałkę oczną. Ale do czasu - mówi okulistka Beata Kaszyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia pączka. Od słoniny aż po baterię słoneczną

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 13:50
W starożytności były nadziewane słoniną i podawane z mięsem. W XVI wieku zaczęto przyrządzać je na słodko. Klasyczny pączek ma około 350 kalorii i żeby go spalić, trzeba słuchać radia co najmniej 5 godzin.
rozwiń zwiń