Znikające rękopisy, tajemniczy grób - zagadki Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 13:40
Wielki pisarz i poeta, cytowany w kinie i teatrze był postacią wyjątkowo tajemniczą. Do dziś nie zachowały się jego zapiski, nikt nie wie także, kogo naprawdę pochowano w jego grobie. A może William Szekspir... był kobietą?
Audio
  • Tajemnice twórczości i śmierci Williama Szekspira (Nawiedzeni/Czwórka)
  • Jak pisać listy miłosne w szekspirowskim stylu? (Nawiedzeni/Czwórka)
Fragment portretu Williama Szekspira
Fragment portretu Williama SzekspiraFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Jest jednym z najczęściej wystawianych i ekranizowanych dramatopisarzy, ale także najbardziej zagadkowym. Choć data jego urodzin nie jest pewna, wiemy, że zmarł przed 400 laty - 23 kwietnia 1616 roku. - Nie mamy jednak rzeczy najważniejszych - rękopisów Szekspira. Gdyby zachował się choć jeden fragment moglibyśmy analizować, w jaki sposób zapisywał swoje myśli i układał wiersze - mówiła w rozmowie z Czwórką Anna Cetera-Włodarczyk z Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przyznała, że po poecie nie ma także żadnej korespondencji, notatek.

Zagadka znikających rękopisów Szekspira intryguje badaczy od dziesięcioleci, a teorii na to, gdzie mógł on je ukryć, jest wiele. W Czwórce wraz z ekspert zastanawialiśmy się, gdzie mogą się one znajdować. Ale sprawdziliśmy także, kto mógłby ukrywać się pod pseudonimem "William Szekspir", ile prawdy jest w legendzie o "klątwie grobu Szekspira" i dlaczego - przez 400. lat nikt nie odważył się go otworzyć.

***

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Materiały: Justyna Majchrzak

Data emisji: 22.04.2016

Godzina emisji: 11.10

Materiał wyemitowano w audycji "Nawiedzeni".

kd/kul


 

 

Komentarze1
aby dodać komentarz
casial2016-04-23 12:46 Zgłoś
A może William Szekspir... był kobietą?(cytat). Komentarz: Jak (cytat) skomentowac ?: Chyba jednak nie, gdyż niewatpliwie zainteresołby sie "nią" Giordano Bruno ! Jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie spieszmy, jeszcze na to przyjdzie czas !

Czytaj także

Chusta z Manoppello - wizerunek bez barwników

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 12:50
Naukowcy wciąż nie poradzili sobie z zagadkami, jakie kryje Chusta z Manoppello, zwana też "Świętym Obliczem". Badania mikroskopem elektronowym, ultrafioletem i podczerwienią nie dały jasnych odpowiedzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zagadki Szekspirowskie". Rocznica śmierci poety

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 12:25
W dniu poprzedzającym 400. rocznicę śmierci Szekspira "Zagadki Szekspirowskie", czyli co wiemy na pewno o życiu Williama Szekspira.
rozwiń zwiń