X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Znikające rękopisy, tajemniczy grób - zagadki Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 13:40
Wielki pisarz i poeta, cytowany w kinie i teatrze był postacią wyjątkowo tajemniczą. Do dziś nie zachowały się jego zapiski, nikt nie wie także, kogo naprawdę pochowano w jego grobie. A może William Szekspir... był kobietą?
Audio
  • Tajemnice twórczości i śmierci Williama Szekspira (Nawiedzeni/Czwórka)
  • Jak pisać listy miłosne w szekspirowskim stylu? (Nawiedzeni/Czwórka)
Fragment portretu Williama Szekspira
Fragment portretu Williama SzekspiraFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Jest jednym z najczęściej wystawianych i ekranizowanych dramatopisarzy, ale także najbardziej zagadkowym. Choć data jego urodzin nie jest pewna, wiemy, że zmarł przed 400 laty - 23 kwietnia 1616 roku. - Nie mamy jednak rzeczy najważniejszych - rękopisów Szekspira. Gdyby zachował się choć jeden fragment moglibyśmy analizować, w jaki sposób zapisywał swoje myśli i układał wiersze - mówiła w rozmowie z Czwórką Anna Cetera-Włodarczyk z Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przyznała, że po poecie nie ma także żadnej korespondencji, notatek.

Zagadka znikających rękopisów Szekspira intryguje badaczy od dziesięcioleci, a teorii na to, gdzie mógł on je ukryć, jest wiele. W Czwórce wraz z ekspert zastanawialiśmy się, gdzie mogą się one znajdować. Ale sprawdziliśmy także, kto mógłby ukrywać się pod pseudonimem "William Szekspir", ile prawdy jest w legendzie o "klątwie grobu Szekspira" i dlaczego - przez 400. lat nikt nie odważył się go otworzyć.

***

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Materiały: Justyna Majchrzak

Data emisji: 22.04.2016

Godzina emisji: 11.10

Materiał wyemitowano w audycji "Nawiedzeni".

kd/kul


 

 

Komentarze1
aby dodać komentarz
casial2016-04-23 12:46 Zgłoś
A może William Szekspir... był kobietą?(cytat). Komentarz: Jak (cytat) skomentowac ?: Chyba jednak nie, gdyż niewatpliwie zainteresołby sie "nią" Giordano Bruno ! Jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie spieszmy, jeszcze na to przyjdzie czas !

Czytaj także

Chusta z Manoppello - wizerunek bez barwników

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 12:50
Naukowcy wciąż nie poradzili sobie z zagadkami, jakie kryje Chusta z Manoppello, zwana też "Świętym Obliczem". Badania mikroskopem elektronowym, ultrafioletem i podczerwienią nie dały jasnych odpowiedzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zagadki Szekspirowskie". Rocznica śmierci poety

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 12:25
W dniu poprzedzającym 400. rocznicę śmierci Szekspira "Zagadki Szekspirowskie", czyli co wiemy na pewno o życiu Williama Szekspira.
rozwiń zwiń