Ewa Winnicka: by napisać dobrą historię, trzeba zaufać rozmówcy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 09:10
- Dzisiejsza emigracja różni się od tej sprzed dekady - mówiła Winnicka o bohaterach swojej książki "Angole". - Teraz ludzie mają pewną wolność, której dawniej nie było.
Audio
  • Ewa Winnicka w rozmowie z Iwoną Wyciechowską opowiada o powstawaniu książki "Angole" i życiu Polaków na emigracji w Wielkiej Brytanii (Czwórka/Pani tomu)
Ewa Winnicka została nagrodzona w kategorii publicystyka w konkursie branżowego miesięcznika Press na najlepszego dziennikarza.
Ewa Winnicka została nagrodzona w kategorii publicystyka w konkursie branżowego miesięcznika "Press" na najlepszego dziennikarza.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Okł.
Okł. książki "Angole"
/fot. mat.pras.

Ewa Winnicka jest dziennikarką, pisarką, współautorką scenariuszy do filmów dokumentalnych. O swojej kolejnej (po "Londyńczykach") książce "Angole" rozmawiała z Iwoną Wyciechowską. Ten niejednoznaczny obraz obywateli Wielkiej Brytanii, spoglądających z góry na polskich "kolonizatorów", Winnicka pisała podróżując przez dwa lata i posiłkując się, jak wspomina, nie tylko rozmowami z Polakami na obczyźnie, ale też doniesieniami mediów, które nie przejmują się poprawnością polityczną. - I oni czasem piszą o nas jako o "najeźdźcach" i podkreślają, że od czasów Wilhelma Zdobywcy w XI w. nie było w Anglii tylu osób z obcego kraju - wspominała.

Winnicka, dwukrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press za teksty o tematyce społecznej i laureatka Okularów Równości - nagrody promującej walkę z wykluczeniem, przekonywała także, że Polacy - "Londyńczycy" nie pozostają Anglikom - "Angolom" dłużni.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadziła: Iwona Wyciechowska

Gość: Ewa Winnicka, dziennikarka, pisarka

Data emisji: 3.12.2014

Godzina emisji: 19.00

(kd, ac)

Czytaj także

Nowa fala emigracji, czyli dokąd teraz uciekają młodzi Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 11:30
W "Śniadaniu Europejskim" rozmawiamy o tym, dokąd Polacy podróżują "za chlebem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Hugo-Bader: dziennikarstwo to moje przeznaczenie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 13:22
Reportaż "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" to kolejny doskonały reportaż w karierze Jacka Hugo-Badera. Książka ukazała się wiosną 2014 roku i była pierwszą pozycją w karierze dziennikarza, której akcja nie rozgrywała się w Rosji albo byłych republikach radzieckich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Miller: Ryszard Kapuściński tłumaczył ludziom świat

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 11:40
- Kapuściński był zanurzonym w socjalistyczną ideologię romantykiem. Przez jakiś czas oglądał świat z tej perspektywy, potem zaczął dojrzewać - mówi autor książki "Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller”.
rozwiń zwiń