X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Legenda Haliny Konopackiej. Historia polskiej olimpijki

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 15:14
- Była bardzo wszechstronna, ale także niesłychanie samodzielna w podejmowaniu decyzji. Zaprzeczała stereotypom. Miała odwagę - mówiła Agnieszka Metelska, autorka książki "Złota. Legenda Haliny Konopackiej".
Audio
  • O książce "Złota. Legenda Haliny Konopackiej" i życiu wybitnej sportsmenki opowiada Agnieszka Metelska (Rozbiegani/Czwórka)
Lekkoatletka Halina Konopacka - Matuszewska w otoczeniu przedstawicieli prasy i dyrekcji Polskiego Radia w 1928 roku
Lekkoatletka Halina Konopacka - Matuszewska w otoczeniu przedstawicieli prasy i dyrekcji Polskiego Radia w 1928 rokuFoto: NAC/Ryś Jan/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/1-S-734

Czykier terzoni rozbiagani 1200.jpg
Damian Czykier: zawsze biegam najlepiej jak potrafię

Halina Konopacka była wszechstronnie utalentowaną sportsmenką, jej pierwszą miłością były narty, ale uprawiała też m.in. pchnięcie kulą, rzut oszczepem, startowała w trójboju, pięcioboju, sztafecie 4x100 m, przepływała wpław Wisłę, świetnie prowadziła samochód. Prywatnie kochała grę w tenisa. - Halina Konopacka miała odwagę zmieniać swoje życie wiele, wiele razy. To była fighterka, ktoś, kto umie bić się z życiem. Gdy ono zaskakiwało, a jego fabuła wymykała się z rąk, Konopacka potrafiła podjąć zaskakujące decyzje. To bardzo mnie w niej ujęło - mówiła rozmówczyni Kariny Terzoni.

Jak podkreślała, gdy Halina Konopacka wzięła do ręki dysk, była to absolutnie męska dyscyplina sportu. - Jej złoty medal w tej dyscyplinie sportu był więc bardzo wielowymiarowy. Był to pierwszy złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich dla Polski, pierwszy - dla kobiety na Igrzyskach Olimpijskich i padł od razu rekord olimpijski i rekord świata - mówiła Metelska. - Nikt nie spodziewał się wygranej do tego stopnia, że nie mieli przygotowanego hymnu. Wysłano wówczas "umyślnego" do ambasady, by przywiózł nagranie.

Już jako żona ministra, Halina Konopacka trenowała, biegając po korytarzach. Wówczas zamykano po prostu drzwi do pokoi, by mogła biegać długim korytarzem i ćwiczyć Agnieszka Metelska

W programie Agnieszka Metelska opowiadała także o prywatnym życiu Haliny Konopackiej. Ale także jej zmaganiach ze stereotypami w świecie sportu, kobiecości w sporcie na początku XX wieku. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Goście: Agnieszka Metelska (autorka książki "Złota. Legenda Haliny Konopackiej") 

Data emisji: 23.03.2019

Godzina emisji: 10.15

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń