Chodzisz po Tatrach? Poradzisz sobie z Mont Blanc

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 13:00
Wśród wielu propozycji trekkingów w Alpach Zachodnich Tour du Mont Blanc cieszy się największą popularnością. I nie ma się co dziwić - taki widok motywuje do aktywności. 
Mont Blanc
Mont BlancFoto: Smit/Shutterstock.com
Ogły Krysian 1200.jpg
Krystian Ogły: bieganie to wchodzenie w mistyczny stan

Mont Blanc (4810 m n.p.m.), uważany za najwyższy szczyt Europy, przyciąga swoją magią tych, którzy chcieliby na niego wejść lub chociażby popatrzeć z każdej możliwej strony.

Sprawdź także:

Trekkingi rozpoczynam we włoskim Courmayeur, bo ta trasa pozwala dawkować piękno i stopień trudności. Taka wyprawa powinna trwać minimum 8 dni, żeby zobaczyć wszystkie godne uwagi miejsca, a przy okazji nie przeforsować się Anna Piątek-Morawiec

Przyjazny trekking

Trasa trekkingu Tour du Mont Blanc to około 170-kilometrowa pętla okrążająca masyw Mont Blanc z sumą przewyższeń około 10 kilometrów. Szlak wiedzie przez Francję, Włochy oraz Szwajcarię. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej "przyjaznych" trekkingów. - Trekking wokół Mont Blanc nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu. To rodzaj turystycznej aktywności, podczas której tylko jeden dzień może sprawić trudność - wtedy, kiedy musimy wejść na "balkony południowe" masywu Les Aiguilles, a tam są łańcuchy i drabiny. Ale każdy człowiek, który był w Tatrach, spokojnie sobie z tym poradzi - przekonuje rozmówczyni Kariny Terzoni. - Na tej trasie znajdują się też kolejki górskie, którymi można zjechać z gór. Dlatego o tej trasie mówi się, że to przyjazny trekking dla wszystkich.

Posłuchaj
15:40 CZWÓRKA Rozbiegani - mont blanc 08.10.2021.mp3 Mont Blanc - jak przygotować się do trekkingu, które wybrać trasy i co jeść na szlaku? (Rozbiegani/Czwórka)

Miasto alpinistów, wędrowców i... dziwaków


Sprawdź
trekking góry jezioro sport wypoczynek, rekreacja 1200 free.jpg
Trekking online. Jak chodzić po górach na leżąco?

Zdecydowania większość trekkerów przygodę z Mont Blanc rozpoczyna w miejscowości Chamonix - najsłynniejszym i najdroższym alpejskim mieście. - Chamonix to najbardziej górskie miasto w Europie, które ściąga ludzi z najdziwniejszymi pomysłami - opowiada Anna Piątek-Morawiec. - Ta miejscowość przez cały rok tętni życiem. Są tu m.in. Muzeum Alpinizmu i pomnik pierwszych zdobywców Mont Blanc. Codziennie odbywa się tam przynajmniej jedna impreza, dlatego warto w Chamonix spędzić jeden dzień.    

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Anna Piątek-Morawiec (przewodniczka górska, podróżniczka)

Data emisji: 08.10.2021

Godzina emisji: 09.15

kul
Czytaj także

Weź głęboki oddech. Dla głowy i dla zwycięstwa

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 13:10
O tym, jak ważne jest zdrowie psychiczne i równowaga w sporcie więdzą wszyscy ci, którzy trenują - zawodowo i amatorsko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trening w wysokich temperaturach? Podejdź do tego na chłodno

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 17:25
Czy zima, czy lato, trenować trzeba! Mamy koniec lipca, a temperatury sięgają nawet 26 stopni, co w połączeniu z wysiłkiem fizycznym potrafi dać w kość. O elementach stroju biegacza, które pomogą wygrać walkę ze skwarem, i innych sposobach na zachowanie dobrego samopoczucia podczas treningu w letnie dni, opowiedział Tomasz Domżalski.
rozwiń zwiń