Polskie Radio
Section05
Igor Błachut

Pobiegnij i uczcij bohaterów. "Kryptonim Szare Szeregi" po raz drugi

Bieg to doskonała okazja, aby uczcić bohaterów. – Polska to jeden z niewielu krajów na świecie dotkniętych tak strasznymi wydarzeniami. Warto na chwilę się zatrzymać i wspomnieć tych młodych ludzi. Często rówieśników współczesnych siedemnastolatków, którzy są wolni i mogą robić różne rzeczy – mówi Zbigniew Rowiński z Grupy Edukacyjno-Historycznej "Szare Szeregi".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Łoniewski bieganie aktywność fizyczna Trójka Igor Błachut Szare Szeregi STYL ŻYCIA wrzesień

Jak bezpiecznie biegać podczas upalnych dni?

– Nie biegamy w południe, raczej staramy się to robić albo bardzo wcześnie, albo bardzo późno – to po pierwsze. Po drugie – choć nie zawsze jest to łatwe, możemy poszukać zacienionych tras – leśnych bądź parkowych, ewentualnie wybrać tereny nad wodą – podkreśla znany słuchaczom Trójki Paweł Januszewski, były mistrz Europy w biegu na 400 m przez płotki.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA bieganie aktywność fizyczna Krzysztof Łoniewski Trójka Paweł Januszewski Igor Błachut upały

Tokio 2020: jaka jest kondycja polskiego sportu?

W Tokio trwają igrzyska olimpijskie. To nie są igrzyska podobne do innych: koronawirus spowodował, że są rozgrywane rok później, w pandemicznym reżimie, a więc bez udziału lub z bardzo ograniczonym udziałem publiczności. Mimo to sportowe emocje są ogromne, a zdobyte medale, okupione latami treningów i wysiłków, są właściwie bezcenne. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Tokio 2020 olimpiada Paweł Januszewski Igor Błachut Krzysztof Łoniewski Trójka Klub Trójki

Bieganie – najzdrowsza z używek

W "Biegam, bo lubię" już nie raz mówiliśmy o dobroczynnym działaniu aktywności fizycznej na produkcję endorfin, które to z kolei wprawiają nas w stany euforyczne. Z ustaleń naukowców z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego Hamburg-Eppendorf wynika, że tzw. euforia biegacza nie jest wynikiem produkcji endorfin, lecz kannabinoidów, substancji chemicznych w swoim działaniu podobnych do konopi indyjskich.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA bieganie Krzysztof Łoniewski Trójka Igor Błachut

Zielone Punkty Kontrolne. Bieganie na orientację

– Przez wiele tygodni staraliśmy się zachęcać Państwa do biegania czy też szybkiego spacerowania z mapą. W tej audycji pojawiały się też informacje, gdzie w weekendy można wystartować w zawodach na orientację. I takie informacje nadal można znaleźć, ponieważ sezon w orienteeringu trwa cały rok – podkreśla dziennikarz sportowy Igor Błachut.  
Zobacz więcej na temat:  bieganie Krzysztof Łoniewski Trójka Igor Błachut zawody