SUP, czyli wiosłowanie na stojąco - spróbuj na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 08:21
- To nie jest trudna dyscyplina sportu, w każdym wieku warto zacząć ją uprawiać - mówił instruktor Jan Sadowski z SUP Academy. Woda jest motywem przewodnim 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Kuznetcov_Konstantin

Połączenie wody, siły i umiejętność wykorzystania zasad fizyki prowadzi do świetnej zabawy - doskonale wiedzą to fani dyscypliny o nazwie SUP - Stand Up Paddle, czyli "wiosłowania na stojąco". Nowy i ciekawy rodzaj aktywności to połączenie surfowania na desce z wiosłowaniem w pozycji stojącej. Ten sport - jak przekonywał Jan Sadowski, instruktor SUP-owego pływania - można uprawiać w sposób klasyczny, czyli jako SUP surfing lub cruising na jeziorze, ale warto też spróbować SUP-przygody na Wiśle.

- To spora rzeka i poruszanie się po niej jest bezpieczniejsze niż po niewielkich rzeczkach z mnóstwem "pułapek", np. połamanych gałęzi drzew, których nie widać pod powierzchnią wody. Jednak wszystko pod warunkiem, że wiemy, jak to robić - zaznaczał gość Czwórki. - To jedna z ostatnich dzikich rzek w Europie. Choć krąży wokół Wisły bardzo wiele mitów - dotyczących m.in. czystości wody - dziś to świetne miejsce do pływania - podkreślał. 

Wejdź na SUP-a niezależnie od wieku i kondycji

Jak zapewniał, pływanie na paddleboardzie to sport i rekreacja dostępna dla każdego niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. "Oznacza wolność, dobrą zabawę i szerokie możliwości." - SUP to nie jest trudna dyscyplina sportu, tzw. próg wejścia jest tu dość niski. Na płaskiej wodzie każdy przeciętnie wysportowany człowiek powinien poradzić sobie z opanowaniem równowagi - podkreślał. - Warto jednak zachować zasady bezpieczeństwa, m.in. pływać w kamizelce, wyrobić sobie właściwe odruchy.

Różne oblicza Wisły - od rwącego nurtu po taflę jeziora

Jak przekonywał, Wisła poza obszarami miejskimi, np. Warszawą, wygląda zupełnie inaczej niż w ich obrębie. - Są miejsca, gdzie rzeka przypomina jezioro, jest szeroka, bardzo płytka - wyliczał gość Czwórki. Podkreślał, że są jednak poziomy wody, przy których w ogóle nie będziemy w stanie płynąć. - Dlatego więc przed wyjściem na wodę powinniśmy mieć bazę wiedzy o możliwych zagrożeniach. Latem stan wody jest niższy i wówczas po Wiśle bardzo przyjemnie się wiosłuje - tłumaczył Jan Sadowski.

Posłuchaj
15:58 czwórka sup 2022_05_13-09-15-31.mp3 Od czego warto zacząć uprawianie pływania na SUP-ach? (Rozbiegani/Czwórka) 

Bezpieczeństwo, ale także frajda z tego sportu zależy też w dużej mierze od rodzaju i wielkości deski, którą wybierzemy. - Sprzęt dobiera się w zależności od wzrostu i wagi ridera, jego umiejętności i tego, gdzie chcemy pływać. Na początku przygody polecałbym jednak duże i stabilne boardy - radził ekspert. 


Jan Sasdowski i Karina Terzoni/fot. Aleksandra Jasińska/Czwórka Jan Sasdowski i Karina Terzoni/fot. Aleksandra Jasińska/Czwórka

___

Woda jest motywem przewodnim 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się już 21 maja. Na stronie wydarzenia czytamy: "O roli wody w naszym życiu nie trzeba nikogo przekonywać, bez żadnej przesady mówimy, że woda jest jego źródłem. Ale woda to również przedmiot westchnień i natchnienie artystów. Morza, rzeki i jeziora były istotnym motywem twórczości wielu malarzy". 

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Jan Sadowski (SUP Academy Poland, instruktor, organizator szkoleń)

Data emisji: 13.05.2022

Godzina emisji: 09.15

kd

Czytaj także

Lewitując nad wodą - jak działa latająca deska?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 21:49
- Deski stają się coraz bardziej popularne, a branża sportów elektrycznych rozwija się bardzo dynamicznie. Teraz dla amatorów sportów wodnych wyzwaniem są latające deski - mówi Justyna Grabska z Jet Surfing Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy SUP-owanie to superpływanie?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 21:40
Czy wiosłowanie na stojąco może być początkiem wielkiej przygody? Stand Up Paddle, czyli deska SUP, jest coraz popularniejszym sportem w Polsce.
rozwiń zwiń