Flyboard - dzięki wodzie latają do szóstego piętra

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 14:44
Salta, obroty, piruety i tzw. skoki delfina to tylko niektóre figury, które można wykonać podczas lotu na flyboardzie. To jeden z najmłodszych sportów ekstremalnych. 
Flyboard
FlyboardFoto: J_UK/Shutterstock/com

shutterstock skok ze spadochronem spadochron 1200.jpg
Skoki ze spadochronem - moc wrażeń, walka grawitacji i oporu powietrza

Flyboard to jedna z najnowocześniejszych dyscyplin sportów wodnych, zaliczana do sportów ekstremalnych. Latać nad wodą mogą i osoby starsze i dzieci (powyżej 7 roku życia). Do trudniejszych ewolucji i wyższych wysokości bez wątpienia niezbędna jest odwaga, niezwykła koordynacja ruchów i umiejętność utrzymania równowagi. 


Posłuchaj
04:25 czwórka stacja nauka 10.09.2021.mp3 Jak się lata na flyboardzie? (Stacja Nauka/Czwórka)

- Flyboard działa na zasadzie pompowania strumienia wody. Wykorzystujemy do tego skuter wodny. Skuter, zamiast płynąć, strugę wody wyrzuca w węża - mistrz Polski i wicemistrz świata we flyboardzie Robert Jaszczołd. - Profesjonalny wąż ma 23 metry. Przez węża woda dostaje się do naszej deski i butów. Wychodzi z nich bocznymi dyszami. Oddziaływanie wyrzutu tej wody od wody w dole, albo innej powierzchni nad którą się unosimy, wynosi nas do góry. Wynosi nas to ciśnienie wody - wyjaśnia. 

Ciśnienie wody we flyboardingu wynosi nas na 20 metrów wysokości, to wysokość około 6 piętra. Jeśli skuter będzie większej mocy, to możemy się wynieść wyżej - mówi rozmówca Oliwi Krettek. - Wykonałem lot na 33 metry, choć zaczynając latamy na małe wysokości - 2-3 metry - dodaje. 

Sprawdź także:

deskorolka buty adidasy 1200.jpg
Deskorolka, czyli surfing na płaskim

Umiejętność utrzymania równowagi jest niezbędna na flyboardzie. - Uczymy tego na różne sposoby, ale często każdy ma swoją własną technikę - mówi mistrz Polski. - Latanie na flyboardzie jest podobne do jazdy na nartach, przez co narciarze uczą się szybciej - dodaje. 

Robert Jaszczołd zwraca uwagę na umiejętność pływania, która w tym sporcie nie jest niezbędna, ale z pewnością niweluje obawy przed wpadnięciem do wody. 

Flyboard powsta w 2012 roku. Wymyślił go konstruktor Franky Zapata. Gdy skonstruował flyboard, od razu stworzył mistrzostwa świata w Katarze, później ponownie w Katarze, następnie w Dubaju i we Francji. - Miałem przyjemność w tych mistrzostwach uczestniczyć - mówi rozmówca Czwórki. - Od początku powstania tej dyscypliny tworzymy nowe figury, tworzymy ten sport, prezentujemy te figury na całym świecie. Dziś, gdy latam nie czuję butów, to daje dużą frajdę - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 10.08.2021

Godzina emisji: 12.30

pj

Czytaj także

Morskie opowieści - przez ocean na gapę

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 15:30
Okazuje się, że skłonności do podróży na gapę mają nie tylko ludzie, ale również morskie stworzenia. Dzięki temu oszczędzają energię i mogą pokonywać dłuższe dystanse.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka w służbie sportu. Jak "działa" surfing?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 12:00
- Surfing jest możliwy dzięki sile grawitacji tak, jak dzieje się to w przypadku jazdy na snowboardzie - tłumaczy Kacper Czernik, instruktor surfingu.
rozwiń zwiń