Różowy październik. "Badajmy się, bo rak nie wybiera"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 17:25
Październik to czas, kiedy warto przypomnieć sobie o profilaktycznych badaniach. - Choroba dotyczyć może każdej z nas. Rak nie zna wieku. Staram się nie zdawać sobie pytania, dlaczego właśnie mnie to spotkało - mówiła w Czwórce Aleksandra Wiederek-Barańska, która diagnozę usłyszała pięć lat temu, a dziś jest ambasadorem Fundacji Onkokafe.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ siam.pukkato

praca stres zmęczenie skutek 1200.jpg
Jak brak snu wpływa na nasze zdrowie?

- Optymizm wyniosłam z domu. Dla mnie ta lekcja życia, że trzeba się cieszyć z małych chwil, jest bardzo cenna. Jestem za nią wdzięczna i dzieląc się nią z innymi, pomagając im, pomagam też sobie - mówiła Aleksandra Wiederek-Barańska.

Posłuchaj
15:00 czwórka rozbiegani 2021_10_22-09-17-06.mp3 Aleksandra Wiederek-Barańska o swojej chorobie, drodze do zdrowia i sportowych treningach (Rozbiegani/.Czwórka) 

Gdy gość Czwórki usłyszała diagnozę, część leków nie była jeszcze refundowana, a na niektóre badania musiała latać poza granice Polski. - Przez te pięć lat wiele się zmieniło, dostępność leków jest lepsza. Ale wciąż potrzeba pewnych zmian i jeszcze więcej determinacji w leczeniu pacjentów - mówiła gość Czwórki. Jak podkreślała brak także podstawowej edukacji pacjentów w tym zakresie. - Nadal panuje przekonanie, że nie można zachorować w młodym wieku, albo będąc w ciąży, a jeśli nie było przypadków nowotworów w rodzinie, to jesteśmy bezpieczni - wyliczała Aleksandra Biedrek-Barańska. - Z drugiej strony, lekarze często nie mają możliwości, by jeździć na sympozja, poszerzać swoją wiedzę, więc nierzadko powielają utarte schematy - mówiła. 

Czytaj także:

Lekarze mówią mi "niech pani się cieszy z każdego przeżytego roku". A ja nawet dzień dzielę sobie na cztery. Dla mnie szklanka zawsze jest do połowy pełna, nigdy pusta Aleksandra Wiederek-Barańska

- Dla mnie walka z rakiem jest jak ciężka wyprawa himalaistów - mówiła gość Czwórki. Jak opowiadała, na co dzień wciąż jeszcze uczy się o swojej chorobie i stara się - i swoich bliskich - oswajać z nią. - Siłę daje mi rodzina, ale także przyjaciele, kontakt z naturą. Lubię i doceniam proste rzeczy, jak spacer, czytanie książek, medytacja, modlitwa. To rzeczy, które pozwalają znaleźć równowagę - mówiła Aleksandra Wiederek-Barańska. - Daję sobie przyzwolenie na gorsze dni, i nawet wtedy nie zamykam się przed światem. Inaczej się po prostu nie da. Jestem ekstrawertyczką i dzielę się moimi przeżyciami - opowiadała. 

Czytaj także:

Aleksandra Wiederek-Barańska przełamuje stereotypy dotyczące chorych na raka. Zamiast siedzieć w domu, stara się - na tyle, na ile pozwalają jej siły - podróżować, uprawiać sport. - Nie robię niczego wyjątkowego, nie szukam wyzwań ponad to, co mogę zrobić - mówiła. - Ale udowadnianie samemu sobie swoich możliwości pomaga. Jeśli wykonuję trening, mentalnie pokazuję "gest Kozakiewicza" do tego raka, i mówię mu: widzisz, ty chcesz mnie zdołować, ale ja się nie dam. 

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Aleksandra Wiederek-Barańska (ambasador Fundacji Onkokafe)

Data emisji: 22.10.2021

Godzina emisji: 09.08

kd

Czytaj także

Akcja "BreastFit" - sportowcy w walce z rakiem piersi

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 13:41
- Crossfit to nie tylko sport, to także przesuwanie każdego dnia własnych granic. Wyrabia charakter i daje odwagę, by codziennie walczyć. To budzi skojarzenia z codzienną walką z chorobą - mówił Jakub Popławski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rak piersi. "Nie patrzy w PESEL, nie czeka na wolny dzień"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 20:00
Codziennie ponad 50 Polek słyszy diagnozę - rak piersi. Jeżeli chodzi o zachorowalność, nie odbiegamy od reszty świata, zwłaszcza tego bardziej uprzemysłowionego. Przodujemy jednak w niechlubnym rankingu zgonów.
rozwiń zwiń