Rak prostaty - najbardziej bagatelizowany nowotwór

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 18:40
Jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o nowotwory u mężczyzn. Co roku u ponad 16 tysięcy Polaków diagnozuje się raka prostaty, ponad 5 tysięcy osób z powodu tej choroby umiera. Lekarze apelują o regulane badanie się, bo w w Polsce 30 proc. przypadków wykrywa się w stadium zaawansowanym. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Tylko lekarz prawdę ci powie

- Gruczoł krokowy to męski narząd płciowy, położony głęboko w miednicy, pod pęcherzem moczowym, wokół cewki - tłumaczy Paweł Wiechno z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. - Nie jest widoczny z zewnątrz, ale dla badania lekarskiego jest dostępny. To najszybszy sposób sprawdzenia narządu i zdiagnozowania, czy nie ma w nim niepokojących zmian. 

Posłuchaj
04:41 CZWÓRKA Czat Czworki - prostata 13.09.2021.mp3 Rak prostaty - profilaktyka, diagnoza, leczenie (Czat Czwórki/Czwórka)

Kiedy na badania kontrolne?

Bo rak prostaty charakteryzuje się bezobjawowym przebiegiem, choroba może się rozwijać latami, a pacjent nie czuje żadnych dolegliwości bólowych. - 50 lat wydaje się być sensownym wiekiem na rozpoczęcie regularnych badań gruczołu krokowego, ale tylko u mężczyzn "nieobciążonych". Natomiast w przypadku pacjentów, u których ktoś w rodzinie - ojciec lub brat - miał zdiagnozowanego raka stercza, badania kontrolne powinny rozpocząć się dużo wcześniej - wyjaśnia rozmówca Anny Depczyńskiej. 

Posłuchaj także:

Nie wstydź się i nie bagatelizuj

- W przypadku raka prostaty, tak jak i w przypadku innych chorób nowotworowych, czas to pieniądz. Im szybciej rak zostanie zdiagnozowany, tym większa szansa na wyleczenie go - podkreśla wiceprezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator" Mirosław Czechowski. - Tymczasem mężczyźni nadal albo wstydzą się o tym mówić, albo bagatelizują problem. Wiem, bo sam tak robiłem. - Póżno wykryty nowotwór gruczołu krokowego jest chorobą nieuleczalną - dodaje Paweł Wiechno. - W przypadku profilaktyki raka stercza zalecenia lekarskie są niezwykle proste i chyba każdemu znane: zdrowy tryb życia, ograniczenie spożywania smażonego mięsa, włączenie do diety warzyw i aktywność fizyczna. A przede wszystkim badania kontolne.  

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Anna Depczyńska

Data emisji: 13.09.2021

Godzina emisji: 15.40

kul

Czytaj także

Skuteczna walka z HIV. "Nie badamy się, a powinniśmy"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 18:04
- Jeśli ktoś wie, że jest zakażony HIV, może wdrożyć skuteczne leczenie i uchronić przed zakażeniem innych. Niestety, szacuje się, że na terenie UE 14 proc. osób zakażonych HIV w ogóle o tym nie wie, w Polsce ten odsetek to aż 20 proc. - wylicza Michał Pawlęga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krew to dar. Podziel się nią z innymi

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 17:20
14 czerwca - w rocznicę urodzin Karla Landsteinera, austriackiego patologa i immunologa, który w 1901 roku odkrył grupy krwi - obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawstwa. 
rozwiń zwiń