Bogatszy - lepszy, biedniejszy - gorszy?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 16:01
Markowe spodnie, torebka z logo znanej firmy, nowy telefon - dla niektórych dzieci to sposób kreowania własnego wizerunku. Czy status finansowy sprawia, że czujemy się lepsi?
Audio
  • Tożsamość wyznaczana przez status majątkowy? Rozmowa z Anną Gierałtowską (Się mówi/Czwórka)
Biedniejszy, czyli gorszy?
Biedniejszy, czyli gorszy?Foto: Glow Images/East News

Uczniowie z gimnazjum im. Powstańców Warszawy w Piasecznie mówili, że w ich szkole nadal istnieje podział społeczny na biedniejszych, czyli gorszych, i bogatych, czyli lepszych. Według nich ma to odzwierciedlenie przede wszystkim w ubiorze. - Charakter ma tu marginalne znaczenie - podkreślili.

Anna Gierałtowska tłumaczyła, że społeczeństwo jest tak skonstruowane, że dzielimy ludzi na "swoich", a także na "obcych". - Jakieś kryterium tego podziału musi być, a status finansowy był zawsze wyznacznikiem - zaznaczyła ekspert.

Gość Czwórki tłumaczyła także w jaki sposób takie podziały kształtują tożsamość młodych ludzi i do czego mogą doprowadzić w przyszłości.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Anna Gierałtowska (prezes Powiślańskiej Fundacji Społecznej), uczniowie z gimnazjum im. Powstańców Warszawy w Piasecznie

Data emisji: 06.03.2015

Godzina emisji: 14.00

(mr/kul)

Czytaj także

Imigranci w polskiej szkole

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 10:00
W cyklu "Tu mieszkam" postanowiliśmy sprawdzić jakie korzyści płyną z obecności imigrantów w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seksting. Ten problem może dotyczyć też twojego dziecka

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 13:10
Co dziewiąty nastolatek przesyła swoje nagie zdjęcia. Czym innym jest jednak zrobienie zdjęcia i wysłanie go, a czym innym udostępnienie. To drugie jest niezgodne z prawem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi ludzie chcą zmieniać Polskę

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 16:00
Licealiści i studenci są rozczarowani polityką, ale zamiast narzekać, chcą sami zmienić układ sił na polskiej scenie politycznej.
rozwiń zwiń