Gołębie pomogą zbadać powietrze w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 18:29
Z problemem zanieczyszczeń zmaga się wiele miast na całym świecie. Londyńczycy postanowili badać jakość powietrza z pomocą… gołębi.
Audio
  • Badanie jakości powietrza w Londynie przez gołębie. Na czym polega ten projekt i czy sprawdziłby się w Polsce? (Się mówi/Czwórka)
Czy dzięki wynikom badań, dostarczonym przez gołębie, uda się poprawić jakość powietrza w Londynie?
Czy dzięki wynikom badań, dostarczonym przez gołębie, uda się poprawić jakość powietrza w Londynie?Foto: Glow Images/East News

Dziesięć gołębi przez trzy dni będzie latać nad Londynem. Ptaki mają zbierać informacje za pomocą ważących zaledwie 25 gramów plecaczków zawierających czujnik zanieczyszczenia powietrza i GPS. Komunikować się z nimi będzie można dzięki internetowi. - Wybrano właśnie gołębie, bo jest ich bardzo dużo, żyją w stadach, a w miastach mają świetny dostęp do jedzenia - opowiadała Joanna Suszyńska, prezes Koła Naukowego Studentów Geografii Uniwersytetu Warszawskiego.

Ekspertka opowiadała o szczegółach projektu. W programie zastanawialiśmy się także, czy gołębie-ekolodzy w plecakach sprawdziłyby się w polskich warunkach, m.in. w Krakowie, jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w kraju.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Przygotowała: Justyna Tylczyńska

Data emisji: 23.03.2016

Godzina emisji: 15.30

kd/mm

Czytaj także

Nie wyrzucaj, tylko zasadź. Jeden papierowy kubek - jedno drzewo

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 10:20
Tylko w Stanach Zjednoczonych rocznie wyrzuca się niemal 150 miliardów papierowych kubków po kawie. Wkrótce można będzie użyć większości z nich w lepszy sposób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie lasy i plaże zasypane śmieciami

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 15:00
Radość z wędrówki po górach, wycieczki do lasu lub wypadu nad wodę skutecznie może popsuć widok tego, co pozostawili inni turyści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smog - nierozwiązany problem polskich miast

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 16:30
Słowo smog pochodzi od połączenia angielskich określeń smoke (dym) i fog (mgła). Największe problemy ze smogiem w Polsce mają Kraków i Śląsk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Idea "zero waste". Świat bez śmieci jest możliwy!

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 16:50
Dzięki założeniom " zero waste" można maksymalnie ograniczyć ilość produkowanych odpadów. - W Szwecji 99 proc. śmieci poddawanych jest recyclingowi, zaś to, co zostaje, przerabiane jest na energię - tłumaczy Maciek Czapliński ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.
rozwiń zwiń