Im głośniejsza muzyka, tym więcej zjadasz precelków

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 18:42
Śniadanie czy kolacja jedzone ze słuchawkami na uszach, to już nic dziwnego. A może warto je zdjąć i zjeść mniej i smaczniej?
Audio
  • Teoniki Rożynek, kompozytorka i studenta muzykologii komentuje badania amerkańskich naukowców na temat jedzenia i dźwięku (Się mówi/Czwórka)
Im głośniejsza muzyka, tym więcej zjadasz precelków
Foto: Glow Images/East News

- Amerykańscy Naukowcy z Brigham Young University i Colorado State University przeprowadzili trzy eksperymenty, które doprowadziły ich do ciekawej konkluzji - że zmysł słuchu potrafi bardzo silnie wpłynąć na to, ile jemy - mówi Teoniki Rożynek, kompozytorka i studentka muzykologii.

Dzięki "odgłosom chrupania" szybciej czujemy się nasyceni i jemy mniej. Kiedy skupiamy się na jedzeniu bardziej intensywnie odczuwamy też wygląd, zapach i smak posiłku. Muzyka czy inny dźwięk z słuchawek rozpraszają uwagę naszego mózgu, który mniej skupia się na jedzeniu, uwaga zanika i zjadamy więcej.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Justyna Tylczyńska

Data emisji: 31.03.2016

Godzina emisji: 15.30

pj


Czytaj także

Kasety magnetofonowe. Będzie wielki powrót?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 13:00
Wyjątkowe, analogowe brzmienie - to jedna z zalet kaset magnetofonowych, za którymi tęsknić zaczynają miłośnicy muzycznego oldschoolu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gołębie pomogą zbadać powietrze w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 18:29
Z problemem zanieczyszczeń zmaga się wiele miast na całym świecie. Londyńczycy postanowili badać jakość powietrza z pomocą… gołębi.
rozwiń zwiń