Wiosną zostań podglądaczem... ptaków!

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 17:02
By z bliska obserwować zachowania tych zwierząt, wcale nie trzeba wyjeżdżać na Bagna Biebrzańskie. - W samym parku skaryszewskim w Warszawie udało się naliczyć ok. 100 gatunków - mówi Katarzyna Groblewska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Audio
  • Eksperci o tym, jak obserwować ptaki (Się mówi/Czwórka)
Obserwator ptaków musi wykazać się cierpliwością i spokojem, gdyż ptaki są zwykle płochliwe
Obserwator ptaków musi wykazać się cierpliwością i spokojem, gdyż ptaki są zwykle płochliweFoto: Pixabay (Domena publiczna)

W mieście mieszkają m.in. dzięcioły - duży, zielony i czarny, kowaliki, szpaki, kosy, kilka gatunków gołębi, kaczek sikor i krukowatych. By nauczyć się je rozpoznawać, warto najpierw kupić atlas ptaków. - To pierwszy krok, lornetka jest kolejnym etapem - wyjaśnia Katarzyna Groblewska.

Studio Czwórki odwiedził także Marcin Siuchno, student SGGW i miłośnik przyrody. - Żeby obserwować większość gatunków ptaków, trzeba wstać razem z nimi. Rano najwięcej ptaków śpiewa, bo... wtedy nie ma co robić - jest godzina po świcie, zimno, nie ma jeszcze owadów - opowiada.

Wyjaśnia też, które ptaki są łowcami okazji, dlaczego mewy migrują znad wody do miast i jak poznać wiek ptaków.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Katarzyna Groblewska (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków), Marcin Siuchno (student SGGW, Totemownia.pl)

Data emisji: 5.04.2016

Godzina emisji: 15.00

mg/tj


Czytaj także

Delfiny w służbie człowiekowi. Za jaką cenę?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 19:20
- To dla nich nie tylko ogromny stres, ale także cierpienie fizyczne - życie w warunkach, do jakich zupełnie nie są przystosowane - mówił prof. Hubert Izdebski o mękach, jakie zadajemy delfinom, zamykając je w delfinariach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tatry: im trudniejszy szlak, tym mniej śmieci

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 18:15
Bernadetta Kaźmierczak i Sylwia Adach sprzątały tatrzańskie szlaki i przeprowadzały badania na temat śmiecenia w górach. - Już po tegorocznym obozie dało się zauważyć, że pojawiły się nowe miejsca na wyrzucanie śmieci - mówią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ferie na dziko? Zapraszamy do Puszczy Białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 17:30
- Kiedy po raz pierwszy przyjechałem do Białowieży zobaczyłem las, jakiego nie znałem, usłyszałem język, którego nie rozumiałem i spotkałem ekspedientki, które liczą na liczydłach - wspomina Arkadiusz Smyk.
rozwiń zwiń