Brzydki, śmierdzący papieros - wchodzi w życie dyrektywa UE

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 18:57
- Im papieros będzie mniej atrakcyjny, tym mniej osób będzie po nie sięgało - mówią ekspertki w studiu Czwórki. - Dziś kolorowe opakowanie ukrywa to, że papierosy są śmiercionośne.
Audio
  • Magdalena Cedzyńska kierownik Poradni Pomocy Palącym w Zakładzie Epidemiologii Centrum Onkologii w Warszawie i Irena Przepiórka kierownik Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym opowiadają o sposobach na zniechęcenie do palenia (Się mówi/Czwórka)
Głównym zadaniem nowej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych jest implementacja w polskim porządku prawnym unijnej dyrektywy tytoniowej
Głównym zadaniem nowej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych jest implementacja w polskim porządku prawnym unijnej dyrektywy tytoniowejFoto: Glow Images/East News

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych ma być wprowadzony od 2020 roku, wraz z nim zakaz umieszczania elementów promocyjnych na opakowaniach papierosów oraz obowiązek zgłaszania przez producentów e-papierosów wszelkich produktów, które chcą wprowadzić na rynek - takie m.in. przepisy wprowadza unijna dyrektywa.

Magdalena Cedzyńska, kierownik Poradni Pomocy Palącym w Zakładzie Epidemiologii Centrum Onkologii w Warszawie i Irena Przepiórka, kierownik Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym zgodnie twierdzą, że trzeba zrobić wszystko, by po papierosy nie sięgała młodzież, która dziś traktuje je jak modny, atrakcyjny gadżet.

- Opakowania mają różne atrakcyjne kolory, "diamenciki", różne smaki, są kolorowe, designem sprofilowane dla dziewczyn i chłopców - opowiadają. - A dzieci kochają gadżety. Często papieros dla młodego człowieka jest też możliwością zaistnienia w grupie.

Od lat eksperci próbują zniechęcić do sięgnięcia po pierwszego papierosa i stosują przeróżne sposoby. A co może przemówić do długoletnich palaczy? Czy tych da się jeszcze uratować i jak wkrótce będzie wyglądał rynek e-papierosów - o tym rozmawialiśmy w audycji.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Anna Depczyńska

Goście: Magdalena Cedzyńska (kierownik Poradni Pomocy Palącym w Zakładzie Epidemiologii Centrum Onkologii w Warszawie), Irena Przepiórka (kierownik Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym)

Data emisji: 10.05.2016

Godzina emisji: 14.00

pj/kd

Czytaj także

Mobbing. Gdzie kończą się niewinne żarty?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 18:38
- Granica między komplementem, który wyraża uznanie, a molestowaniem jest bardzo wyczuwalna, choć trudno ją zdefiniować na poziomie prawnym - mówi Aleksandra Piotrowska, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bigoreksja. Uzależnieni od wyciskania

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 16:20
Zdrowy styl życia może stać się nałogiem i są tacy, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez ćwiczeń. - Gonitwa za masą mięśniową często kończy się odwodnieniem, problemami z tarczycą oraz dopingiem - alarmują eksperci.
rozwiń zwiń