Kuchnia japońska to nie tylko sushi

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 18:00
Zbierają przepisy kuchni japońskiej i poznają kulturę mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Adrian, Kacper i Karolina mają też pomysł na to, by upowszechniać wiedzę o dalekowschodnim gotowaniu.
Audio
  • Realizatorzy projektu "Cook in' Japan" o kulinarnej podróży do Japonii (Czwórka/Się mówi)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Trójka przyjaciół prowadzi bloga o kuchni japońskiej i zbiera pieniądze na podróż na Daleki Wschód i nakręcenie serii kulinarnych filmów dokumentalnych. Ich zdaniem, mimo że japońskie restauracje powstają jak grzyby po deszczu, Polacy wciąż niewiele wiedzą o tamtejszej kuchni.

- Japonia to kraj wyspiarski i dostęp do świeżych ryb jest tam bardzo łatwy. W Polsce rzadko je się surowe ryby, dlatego pojawiły się takie wynalazki, jak sushi z pieczonym łososiem. Ale kuchnia japońska nie sprowadza się do ryżu i surowej ryby - zapewniają goście Czwórki.

Adrian, Kacper i Karolina opowiadają też o innych japońskich potrawach, m.in. o tłustym rosole uchodzącym za fast food oraz japońskiej pizzy z... kapustą!

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Karolina Jarosz, Adrian Więch i Kacper Skawina (realizatorzy projektu Cook in' Japan)

Data emisji: 09.06.2015

Godzina emisji: 15.00

mg/mc

Czytaj także

Jarmuż, pokrzywa, brukiew. Zapomniane przepisy kulinarne powracają do łask

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 12:00
Przepisy kulinarne i same składniki potraw składniki co jakiś czas przeżywają swoje odrodzenie. Pokrzywa, czy sok z brzozy, znane sprzed lat, znów stają się popularne. Zwłaszcza, że - by je dostać - wcale nie trzeba odwiedzać drogich restauracji. Wiele z takich produktów znaleźć można nawet w centrach miast, na przykład na drzewach owocowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulinarna rewolucja. Polak w kuchni... czuje się jak w domu!

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 15:50
- Polacy już nie tylko smakują świat w trakcie egzotycznych podróży, ale też sami coraz chętniej gotują - przekonuje Jakub Mielniczuk z Cook Up.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nie marnować jedzenia? "Kupuj głową, nie oczami"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2015 15:30
Kupujemy więcej, niż jesteśmy w stanie zjeść. - W naszych koszach rocznie ląduje 9 milionów ton jedzenia - alarmują eksperci.
rozwiń zwiń