Yuriy Gurzhy o płycie "Skovorodance": XVIII-wieczny filozof i reggae

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 10:40
Skovorodance przekracza granice czasu, umiejętnie łączy radość i odwagę tkwiącą w filozofii Hryhorija Skoworody poprzez współczesne interpretacje muzyczne. Twórcami projektu są pochodzący z Ukrainy muzyk i kompozytor Yuriy Gurzhy oraz znany ukraiński pisarz Serhij Żadan.
SKOVORODANCE: Yuriy Gurzhy i Serhij Żadan.
SKOVORODANCE: Yuriy Gurzhy i Serhij Żadan.Foto: Vikroriia Yakimenko
  • "Skovorodance" to projekt i płyta, którą stworzyli ukraińscy artyści: Yuriy Gurzhy i Serhij Żadan.
  • Album powstał z okazji 300. rocznicy urodzin ukraińskiego filozofa, poety i kompozytora Hryhorija Skoworoda. 
  • Płyta ukazała się w 2023 roku, w jej nagraniu wzięło udział ponad 40 artystów, a muzyka utrzymana jest w stylu reggae. 
  • - Czasami jest bardziej korzennie, czasami bardziej dubowo lub dancehallowo. Może nie jest to propozycja dla purystów reggae, ale warto jej posłuchać - mówi Yuriy Gurzhy.  

Yuriy Gurzhy pochodzi z Ukrainy, od lat 90. mieszka w Berlinie, jest muzykiem i kompozytorem. Serhij Żadan to znany pisarz, autor bestselera "Wynalezienie jazzu w Donbasie", a także artysta działający w przestrzeni muzycznej. To, co połączyło obu twórców, to miłość do ojczyzny, wspieranie Ukrainy oraz Hryhorij Skoworoda - osiemnastowieczny poeta, filozof i kompozytor ukraiński.

Skovorodance - narodziny projektu

W projekcie Skovorodance - zainicjowanym przez Muzeum Literackie w Charkowie - artyści zabierają słuchaczy w niezwykłą taneczno-filozoficzną podróż i nadają nowe życie wierszom ze zbioru "Ogród pieśni nabożnych", które w 1785 roku napisał Skoworoda. Żadan użyczył głosu, a Gurzhy osadził album "Skovorodance" w wyjątkowo oryginalnym klimacie reggae. 

- W 2021 roku dyrektorka muzeum Tatiana Pilipczuk zapytała mnie, czy nie zechciałbym wziąć udziału w obchodach 300. rocznicy urodzin Hryhorija Skoworody, które miały się odbyć w 2023 roku. Wymyśliłem rave na żywo z setem DJ-skim i jamowaniem z lokalnymi muzykami. Ale kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę stało się jasne, że nie uda się zrealizować tego planu. Wówczas pomyśleliśmy o płycie - wspomina rozmówca Makena. - Kiedy już dogadaliśmy się w tej kwestii, skontaktowałem się z Serhij Żadanem - moim przyjacielem, a także fantastycznym i prawdopodobnie najbardziej znanym ukraińskim pisarzem, poetą, aktywistą i piosenkarzem. Ponieważ mieliśmy już okazję współpracować ze sobą wcześniej, wiedziałem, że to będzie odpowiedni człowiek.

Posłuchaj
58:44 Strefa Dread 840 (Skovorodance) 04-02-2024 pt 1.mp3 Yuriy Gurzhy o projekcie i płycie SKOVORODANCE (Strefa Dread/Czwórka)

Hryhorij Skoworoda - hippis XVIII wieku

- Myślę, że Hryhorij Skoworoda, jego słowa, jego myśli, dobrze rezonują ze współczesnymi Ukraińcami. On był nie tylko filozofem, ale też kimś w rodzaju oryginalnego hippisa XVIII wieku. Kiedy go czytałem jeszcze w szkole, byłem zafascynowany tym, jak lekka a zarazem głęboka wydawała się jego twórczość. A taka kombinacja nie zdarza się zbyt często - dodaje gość audycji. 

Hryhorij Skoworoda pochodził z Czornuch na Połtawszczynie, która znajdowała się wówczas na terenie Imperium Rosyjskiego. Był nauczycielem akademickim, wiele lat spędził też jako wędrowny filozof, poświęcając się pisaniu i nauczaniu. Choć nie stworzył żadnego kompletnego systemu filozoficznego, to chętnie poruszał problem szczęścia oraz relacji człowieka do Boga i prawdy.

Сергій Жадан, Юрій Гуржи — Нрав і Права (SKOVORODANCE) | Харківський ЛітМузей

Kto wziął udział w nagraniu płyty?

Album "Skovorodance" ukazał się w 2023 roku, a w jej nagraniu uczestniczyło ponad 40 artystów. Wśród nich znalazła się fantastyczna Irena Karpa - wokalistka, dziennikarka, pisarka, oryginalna Riot Girl, influencerka, modelka, osobowość telewizyjna, która przez jakiś czas była też radcą kulturalnym ambasady Ukrainy w Paryżu. Przyjechała do Charkowa, do Studia Szpi’tal, gdzie rejestrowaliśmy materiał na płytę - opowiada Yuriy Gurzhy. - Dołączyło do nas 35 muzyków z Charkowa, grających na wielu różnych instrumentach oraz Chór Samotnych Serc Sierżanta Peppera. Na pewno zwrócicie na nich uwagę w co najmniej czterech piosenkach.

Zobacz także:

"Ogród pieśni nabożnych" na jamajskich podkładach

Płyta utrzymana jest w stylu reggae. - Przez długi czas słuchałem wyłącznie roots reggae, artystów takich jak Culture, The Congos, The Abyssinians, Horace Andy i byłem w to tak głęboko zaangażowany, że miłość do tego gatunku została ze mną do dziś. Dotyczy to także dancehallu, który miał oczywisty wpływ na nasz album - opowiada Yuriy Gurzhy. - Kiedy pracuję z tekstami napisanymi przez innych, zawsze wiem lub czuję, jaki rodzaj muzyki i jaki rytm powinien być tłem. Ze Skovorodą od początku było to reggae. Nie jest to jednak propozycja dla purystów reggae, ale kilku moim przyjaciołom, którzy są miłośnikami tej muzyki, bardzo się to podobało. Więc mam wielką nadzieję, że na innych też to zrobi wrażenie.

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: Yuriy Gurzhy (muzyk, kompozytor)

Data emisji: 04.02.2024

Godzina emisji: 19.20

kul/pg

Czytaj także

Nigeryjski afrobeats i Fireboy DML podbijają serca świata

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 09:29
Pięć lat temu w Polsce powstała inicjatywa Afropolska, która skupia się na promocji afrykańskiej kultury w naszym kraju i integracji społeczności afrykańskiej. Organizują szereg niezwykłych inicjatyw, wydarzeń, koncertów. Teraz zapraszają na występ Fireboy DML. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

The Bartenders o płycie "Skankin' to the Jazz": ska inkrustowane jazzem

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 09:00
Wśród inspiracji wymieniają jamajskich klasyków: Laurela Aitkena i The Skatalites. Po przerwie zespół The Bantenders wraca z krążkiem "Skankin' to the Jazz". Nowa płyta została wydana w nowej, jazzowej wytwórni.  
rozwiń zwiń