Jasin Rammal-Rykała: chcę się dzielić operową pasją

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 12:38
- Najlepszym nauczycielem w operze jest scena. To tam, rozpoczynając swoją karierę mamy możliwość poznawania "w pigułce" rzeczy, które przydadzą się w przyszłości, śpiewania z najlepszymi - mówił śpiewak Opery Narodowej Jasin Rammal-Rykała.
Edwin Nowak-Grelow, Jasin Rammal-Rykała, Maja Kluczyńska, Marta Wódz.
Edwin Nowak-Grelow, Jasin Rammal-Rykała, Maja Kluczyńska, Marta Wódz. Foto: arch. prywatne/Natalia Roszkowska

Jasin Rammal-Rykała opowiadał o technicznych aspektach swojej pracy, jako śpiewaka operowego. Jak przekonywał, zanim zaczniemy śpiewać, albo choćby się rozśpiewywać, należy rozgrać całe ciało. - Wieczorem głos jest oczywiście bardziej rozgrzany niż rano, bo cały dzień mówimy - tłumaczył gość Czwórki. - Jeśli więc mam poranne próby, wykonuję przed nimi rozgrzewkę całego ciała, taką, która pomoże mi je obudzić. Potem dopiero zabieram się za głos - tłumaczył. - Wykonuję potem ćwiczenia dykcyjne. 

Posłuchaj
25:16 2020_10_18-10-09-29_PR4_TpT.mp3 Jasin Rammal-Rykała o tajnikach swojego zwodu i vlogu "Operowym głosem" (Tędy po trendy/Czwórka) 

Rozgrzewka dla głosu rozpoczyna się od... ust. Bezdźwięcznie. - Potem rozgrzewam głos metodą "mormorando", czyli mruczeniem bez sylab. Gdy poczuję, że mogę rozpocząć właściwą rozgrzewkę, zaczynam od dolnych dźwięków. Potem dźwiękiem idę do góry - opowiadał Jasin Rammal-Rykała. Jak podkreślał, każdy ze śpiewaków ma swój własny zestaw ćwiczeń rozgrzewających. - Do tego ciepła herbata z cytryną i miodem, która jest idealna na taką porę roku. To pobudza nie tylko struny głosowe, ale także ciało - mówił śpiewak. 

Posłuchaj także:

Jasin Rammal-Rykała, poza sceną jest aktywny także w sieci. Prowadzi m.in. vloga "Operowym głosem". To program w pełni poświęcony teatrowi operowemu. - Kolejne odcinki przygotowuje cały zespół ludzi. Wszyscy jesteśmy w podobnym wieku, a opera jest naszą pasją. Tą pasją staramy się więc "zarazić" innych - opowiadał śpiewak. - Otrzymujemy bardzo pozytywne komentarze, więc sądzę, że odbiorcom podoba się to, co robimy. 

Czytaj także: 

Jak przekonywał, jedną z misji kanału "Operowym głosem" jest nie tylko pokazanie operowego świata "od kulis", ale przede wszystkim edukacja. - Dlatego nasz kanał przeznaczony jest nie tylko dla śpiewaków, ale także dla osób zupełnie nie wiązanych z teatrem - tłumaczył. 

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Ola Jasińska - Klimaszewska

Gość: Jasin Rammal-Rykała (śpiewak, basbaryton, autor kanału "Operowym głosem")

Data emisji: 18.10.2020

Godzina emisji: 10.15

kd

Czytaj także

Instapoezja. Jak "klikają się" wiersze w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 12:30
Damian Dawid Nowak jest poetą, prozaikiem i... instagramerem. - Zanim założyłem konto, publikowałem w papierze. Instagram miał mi pomóc popularyzować to, co już napisałem. Dziś jest moim okiem na rzeczywistość - mówi gość Czwórki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie. Operowa "Balladyna" z Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 13:35
W tym roku podczas Narodowego Czytania wspólnie sięgniemy po "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Można też posłuchać jej jako radiowej opery, wyreżyserowanej i wydanej przez Polskie Radio kilka lat temu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z wizytą w Bovskiej pracowni

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 13:45
Wielu zna muzyczne dokonania Bovskiej, zachwyca się jej najnowszą płytą "Sorrento". Niewielu zaś wie, że Bovska rysuje, a swoją pracownie nazywa muzyczno-plastyczną. 
rozwiń zwiń