Droga do zmiany? Nie zawsze jest prosta

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 17:40
Wiedzieć, że chce się zmiany, to już dużo. Wiele dróg prowadzi do samopoznania, a jedną z nich mogą być warsztaty ustawień systemowych. - To jest praca z pierwotnymi przyczynami tego, co jest obecnie trudne w naszym życiu - mówi Marianna Gierszewska, coach kognitywny i coach systemowy.
Gościem Czwórki była Marianna Gierszewska
Gościem Czwórki była Marianna GierszewskaFoto: Czwórka

Marianna prowadzi warsztaty na terenie całej Polski, dzieląc się z kobietami swoim doświadczeniem i wiedzą z zakresu autentycznej komunikacji i pracy ze wstydem. Prowadzi także warsztaty ustawień systemowych. - Jeżeli coś, co się wydarza, wydaje nam się za duże, to ma zawsze swoją pierwotną przyczynę. Staramy się sobie to racjonalizować, ale najczęściej to, co się dzieje ciężkiego przy nas, nie zaczęło się od nas - tłumaczy.

Ciężar pokoleń

Jak mówi gość audycji, poprzez ustawienia na warsztatach patrzymy na traumy transgeneracyjne. Możemy zobaczyć, co mogło do nas spłynąć jako informacja nie tylko od naszych rodziców i dziadków, ale także naszych przodków i bliskich. Praca odbywa się na głębszym poziomie. To, co tam się wydarzyło, co nie zostało domknięte, wypłakane, przeżyte, dzisiaj przychodzi jako przypomnienie w naszym życiu - jako ciężar.  

- Żyjemy swoim życiem. Ale na ile tak naprawdę realizujemy to swoje życie? To jest pytanie, które zadają ustawienia systemowe: "Czego ja w swoim życiu nie widzę i na jakim miejscu w tym życiu stoję?" - tłumaczy coach. - Czy stoję na miejscu swoim i swojego życia? Czy może na miejscu rodzica rodziców, czy zupełnie innym? Czy mogę realizować potencjał swojego życia? Czy jestem tak zamotana w jakimś ciężarze pokoleniowym, że nie realizuję swojej historii?

Droga do samopoznania

Początkiem drogi Marianny do samopoznawania była jej choroba i operacja. Jak podkreśla, to doświadczenie było to dla niej, dosłownie, drogą do zdrowienia. Nie tylko fizycznego. - To był dla mnie moment przebudzenia, samopoznania, samomiłości, ciałomiłości, poodkrywania tego wszystkiego - wspomina. - Droga zdrowienia była dla mnie ogromnym czasem otwierania świadomości. Chodziłam na mnóstwo warsztatów, poznawałam siebie i historię swojej rodziny.


Posłuchaj
20:31 Czwórka/Tędy po trendy - zmiany Marianna Gierszewska 02,08,2022.mp3 Marianna Gierszewska o drodze do zmian (Tędy po trendy/Czwórka)

 

Niełatwa droga

Ustawienia systemowe to niełatwy proces i nie wszyscy są w stanie go rozpocząć. Jak mówi rozmówczyni Oli Jasińskiej, ustawienia pokazują prawdę, czasem trudną, na którą nie wszyscy są gotowi.

- Wiele osób jednak zaczyna tę niełatwą drogę i wraca. Zmiany w pewnych obszarach życia powodują, że chcą poprawić inne jego rejony. Jednak musimy chcieć zmiany i być na nią gotowi - podkreśla Marianna Gierszewska. 

 

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Gość: Marianna Gierszewska (coach kognitywny i coach systemowy)

Data emisji: 31.07.2022

Godzina emisji: 10.17


Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczny internet. Stosuj zasadę "stój, ochłoń, działaj"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 13:40
8 lutego, już po raz 18., obchodziliśmy w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu. - Technologia się rozwija, pojawiają się nowe kwestie i nowe zagrożenia. Dlatego ten temat jest i będzie wciąż aktualny - przekonuje Maciej Kępka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
rozwiń zwiń