Hejt w pandemii. Mowa nienawiści dotyka coraz młodszych

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 19:00
Skoro od ponad roku nasze życie głównie toczy się w sieci, to czy młodzi ludzie są bardziej narażeni na hejt i częściej spotykają się z cyberprzemocą?
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/StunningArt

Kiedy jesteśmy w izolacji i nie mamy bezpośredniego wsparcia od przyjaciół, to takie sytuacje jak hejt w internecie, dotykają nas bardziej Szymon Wójcik

Telefon Zaufania rozdzwonił się w pandemii

- Nie ma jeszcze dokładnych danych, które pokazywałyby wpływ pandemii i zdalnej edukacji na zjawisko cyberprzemocy, natomiast w tym czasie zanotowaliśmy większą liczbę zgłoszeń do naszego Telefonu Zaufania, bo ogólnie pogorszyło się samopoczucie ludzi młodych - mówi Szymon Wójcik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. - Dlatego tak ważne jest, żeby uwrażliwić dorosłych na takie sytuacje, żeby nie zostawiali dzieci samych sobie. 

Posłuchaj
02:55 CZWÓRKA Czat Czworki - toktok 12.05.2021.mp3 TikTok - nowe źródło hejtu w sieci? (Czat Czwórki/Czwórka)

Hejtu w sieci nie wolno bagatelizować. I dotyczy to zarówno tych, których on dotyka, ale także tych, którzy są tego świadkiem Szymon Wójcik

Najważniejsze wsparcie rówieśnicze

Kiedy młody człowiek doświadcza mowy nienawiści, naturalne wydaje się, że o pomoc w pierwszej kolejności zwróci się do najbliższych. - Wiemy jednak, jakie są realia, dla nastolatków ani rodzice, ani szkoła nie są pomocą pierwszej potrzeby, bo ważniejsi są rówieśnicy i ich wsparcie - podkreśla gość Czwórki. - I nie zawsze chodzi tu o realną obecność, czasami wystarczy w komentarzu zareagować na obraźliwe słowa. Ten rodzaj solidarności też jest bardzo ważny, bo pokazuje, że ofiara nie jest sama - dodaje.

Posłuchaj
16:57 CZWÓRKA Czat Czworki - hejt 12.05.2021.mp3 Mowa nienawiści dotyka coraz młodszych użytkowników internetu - przekonują eksperci (Czat Czwórki/Czwórka)

Mieszanką, która potencjalnie prowadzi do hejtu, jest z jednej strony tradycyjnie rozumiana agresja, a z drugiej nieśmiałość, której anonimowy użytkownik nie odczuwa w internecie dr Jakub Kuś 

Hejt generowany losowo

Cyberprzemoc dotyka już nie tylko nastolatków, ale też młodszych dzieci. - Warto już od najmłodszych lat tłumaczyć im, że w przytłaczającej części przypadków jest to ślepa agresja, której nie należy brać bezpośrednio do siebie - mówi dr Jakub Kuś, psycholog nowych technologii. - To losowo wygenerowany hejt, potrzeba dania upustu agresji. 

Posłuchaj także:

Anonimowość w internecie potęguje ten problem. "Agresor" nie widzi swojej "ofiary". Nie musi się z nią konfrontować twarzą w twarz, więc nie liczy się z konsekwencjami. - I o ile osoba dorosła jest sobie w stanie to jakoś zracjonalizować, o tyle 7-letnie dziecko na pewno nie - podkreśla rozmówca Piotra Firana.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Goście: Szymon Wójcik (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę), dr Jakub Kuś (psycholog nowych technologii, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 12.05.2021

Godzina emisji: 15.08

kul

Czytaj także

"Dodajemy wzrostu, odejmujemy lat". Jak Polacy randkują w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 19:16
Badania pokazują, że regularnie z serwisów randkowych korzysta ponad połowa Polaków. Są to single, osoby po rozwodach, ale także ludzie w stałych związkach. Większość jednak poddaje się określonym schematom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wizyta u psychiatry lub psychologa - kiedy warto się przełamać?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 17:51
- W dużych miastach pacjenci coraz częściej korzystają z pomocy psychologów i psychiatrów. W mniejszych ośrodkach wciąż uznawane jest to za powód do wstydu. Ludzie boją się, bo "co o nich powiedzą" - mówiła psychiatra dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka.
rozwiń zwiń