Dezinformacja w sieci - Twitter rusza do walki

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 09:39
Serwis społecznościowy poinformował, że uruchomił nową funkcję o nazwie Birdwatch. Jest to forum do walki z dezinformacją, za pomocą którego oznaczymy fałszywe tweety. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sattalat Phukkum / Shutterstock.com

whatsapp aplikacje interner smartfon.jpg
Komunikatory internetowe - co o nas wiedzą

Już w październiku 2020 roku Twitter ogłosił koncepcję funkcji Birdwatch, teraz jest ona testowana przez część użytkowników w Stanach Zjednoczonych, ale firma na nadzieję, że już wkrótce będzie to narzędzie dla globalnej społeczności. 


Posłuchaj
03:36 czwórka pierwsze słyszę 02.02.2021.mp3 Jak Twitter działa przeciwko dezinformacji? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Za pośrednictwem tej funkcji użytkownicy platformy będą mogli zgłaszać tweety budzące ich wątpliwości. - Zgodnie z założeniem mechanizm ten ma pozwolić użytkownikom identyfikować informacje w tweetach, które ich zdaniem wprowadzają w błąd i są fałszywe. Będą mogli zamieszczać opisy do zawartych informacji - tłumaczy Sylwia Gliwa, redaktorka portalu cyberdefence24. - Ta funkcja została określona przez samych twórców, jako podobna do mechanizmu stosowanego już przez Wikipedię. Ma oznaczać te tweety, które potencjalnie mogą wprowadzić innych użytkowników w błąd, bo np. zostały wyciągnięte z pewnego kontekstu i można je mylnie rozumieć - dodaje. 


Sprawdź także:


RODO 2 ochrona danych osobowych shutter 1200 Jirsak.jpg
RODO - sprawdź, czy wiesz jak chronić swoje dane osobowe

Jak tłumaczy Jakub Kuś, psycholog z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, specjalista z zakresu psychologii internetu oraz nowych technologii: pojawienie się opcji Birdwacht jest odpowiedzią na rosnący problem dezinformacji na Twitterze m.in. przez pandemię.

Już w marcu 2020 w obliczu zalewu fałszywych informacji na temat koronawirusa serwis zaczął usuwać wprowadzające w błąd i potencjalnie szkodliwe treści. W maju wprowadził etykiety oznaczające podejrzane tweety. - Sądzę, że to jest niezbędne, bo internet przez ostatnie kilkanaście lat funkcjonuje na zasadzie takiego cyfrowego Dzikiego Zachodu - ocenia ekspert. - Pandemia jest oczywiście wyjątkową sytuacją i różnego rodzaju teorie spiskowe zyskują dużą popularność. Świetnie widać to na Twitterze. A takie zjawisko generuje faktyczne zagrożenia dla życia i zdrowia - dodaje.

Specjalista od psychologii internetu podkreśla,  że wiele osób w intrenecie czuje się przytłoczonych zalewem informacji, gdyż nie mają zasobów do tego, żeby weryfikować prawdziwość danej wiadomości. - Rozwiązanie wprowadzane przez serwis społecznościowy to dobry kierunek i oby to szło w tę stronę - zaznacza. 

Testy Birdwachta prowadziła ma grupa użytkowników z USA, ale jest sposób, żeby do nich dołączyć. Można się zgłosić do testowania, ale warunkiem jest tu brak naruszeń regulaminu i blokad konta w serwisie. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 02.02.2021

Godzina emisji: 6.12

pj

Czytaj także

Cottagecore - chłopomania na miarę XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 10:18
Chleb z domowego pieca, spacery przez pola, las, zwierzęta gospodarskie - to wszystko ciągnie nas na wieś. Millenialsi z wielkich miast ruszyli na wieś? Czy cottagecore to tylko hashtag?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec streamów na fejsie? Powstaną miliony platform?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 13:05
Gigant wśród platform społecznościowych od 1 października wprowadza nowe zasady: za użycie muzyki nasze konto może zostać usunięte z serwisu. Szczególnie dotknie to streamerów. 
rozwiń zwiń