Koniec kultury winylowej? "Ta epoka nie wróci"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 12:00
Wielu melomanów wciąż wybiera utwory "przesiąknięte" szumem winyla, zamiast muzyki w cyfrowej jakości. Czas triumfu czarnych płyt minął jednak bezpowrotnie.
Audio
  • O niepowtarzalnym brzmieniu winylowych płyt i ich obecności na rynku muzycznym opowiada Norbert "Bert" Borzym (Czwórka/Tędy po trendy)
Sklepy muzyczne, które niegdyś były miejscem spotkań artystów, dziś odchodzą do lamusa
Sklepy muzyczne, które niegdyś były miejscem spotkań artystów, dziś odchodzą do lamusaFoto: Glow Images/East News

- Płyty winylowe do mainstreamu już nie wrócą, nośniki cyfrowe zdominowały rynek - mówi DJ i dziennikarz muzyczny i dodaje, że dziś winyli słuchają już tylko prawdziwi koneserzy. Zaznacza jednak, że w ubiegłym roku, w porównaniu z rokiem 2012, sprzedaż tych nośników w kraju wzrosła o 32 proc. - Być może ludzie doceniają "winylowe brzmienie" basów, które jest rzeczywiście niesamowite - tłumaczy.

Na świecie jednak sklepy płytowe powoli upadają. Ich klienci bowiem przenieśli się do sieci i tam szukają "perełek". - A to przecież w takich właśnie sklepikach rodziły się rewolucje muzyczne, artyści spotykali się, wymieniali idee i zakładali zespoły - opowiada gość "Trendów". Dziś, jego zdaniem, ta epoka się kończy, ale nadciąga kolejna, równie ciekawa.

Norbert
Norbert "Bert" Borzym przekonuje, że "epoka winyli" minęła bezpowrotnie./fot. Bartosz Bajerski/PR

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzili: Aleksandra Jasińska i Kamil Jasieński

Goście: Norbert "Bert" Borzym, DJ i dziennikarz muzyczny Czwórki

Data emisji: 7.12.2014

Godzina emisji: 9.00

(kd/mc)

Czytaj także

Jared Leto: bierzemy proteiny i zmieniamy w złoto (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 17:00
- Pierwsze fanki przed łódzką Atlas Areną pojawiły się już o 3 rano - relacjonował reporter Czwórki Kamil Jasieński, któremu udało się porozmawiać z muzykami nagrodzonymi MTV European Music Awards.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współczesne wesele. Gwiezdne wojny kontra James Bond

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 12:00
- Rosół o północy i schabowy odchodzą do lamusa - przekonuje Marta Koszarek, ekspertka mody ślubnej. - W tym dniu chodzi dziś o to, by spełniać najdziwniejsze nawet marzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Small Mechanics: naprawiamy muzyczną sztampę

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 15:30
Small Mechanics szukają, tworzą i naprawiają. - Muzyka wymyka się nam spod kontroli. Nie przywiązujemy się do jednego gatunku - mówią członkowie zespołu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DJ Adamus: eklektyzm to moja strategia na przetrwanie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 10:00
- Zawsze romansowałem z popkulturą - przyznaje DJ Adamus. - Nie wstydzę się tego, że pozostaję na pograniczu komercji i undergroundu.
rozwiń zwiń