Jak chłopak z opolskiej politechniki trafił do Seulu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 13:25
Przemek Krompiec jest influencerem, freelancerem, tancerzem, fotografem i modelem. Od lat mieszka w Seulu, jest tam dość sławnym Polakiem. Do Korei zawiodła go miłość do Azji. 
Seul
Seul Foto: Shutterstock.com/2p2play

Przemek Krompiec wraz z żoną mieszka w centrum Seulu, w dzielnicy, która liczy około 600 lat. - Jest tu dawny pałac królewski, liczne zabytki, dawne fortyfikacje, ale też nowoczesne centrum mody - opowiada w Czwórce. 

Dziś można powiedzieć, że w Seulu jest osobą medialną. Wszystko dzięki wydarzeniom z 2015 roku, kiedy udało mu się dostać do bardzo popularnego programu telewizyjnego, który miał na celu prezentowanie publiczności koreańskiej innych państw. Przemek Krompiec został reprezentantem Polski. - Wraz z chłopakami z różnych krajów opowiadaliśmy o naszych zwyczajach, kulturze, popkulturze - wspomina. - Głównie mówiliśmy o tych rzeczach, których w Korei nie ma. Ja też uczyłem widzów wymawiać moje imię i nazwisko, które jest dla nich bardzo trudne - dodaje. 

Polska zaskakuje Koreańczyków w wielu kwestiach, niewiele też wiedzą o naszym kraju. - Są zdziwieni np. tym, że w Polsce jemy ryż z mlekiem. W Korei nie robi się zup mlecznych - opowiada gość Oli Jasińskiej. - Koreańczycy mają kilka zup, do których można dodać ryż, ale nie jedzą zup na słodko - dodaje. 


Posłuchaj
15:35 czwórka tędy po trendy 20.03.2023.mp3 Przemysław Krompiec opowiada o życiu w Seulu (Tędy po trendy/Czwórka)

 

Występ w telewizji przyniósł Przemkowi niemałą popularność. Do tej pory zdarza się, że ktoś do niego pisze z pytaniami o Polskę. 

On sam do Korei trafił przez dziecięcego bzika na punkcie Azji. - Najpierw fascynowałem się Chinami i klasztorami, potem Japonią - anime i mangą, a na koniec przyszła Korea, jej dramy, k-pop. I tak zostało - zdradza. - Postanowiłem zrezygnować ze studiów magisterskich na politechnice w Opolu, skróciłem studia do stopnia inżyniera. Zaryzykowałem, próbując dostać się na rzędowe stypendium koreańskie. Udało mi się i już tu zrobiłem magistra, a później nawet doktorat. 

Dziś Przemysław Krompiel współpracuje z Instytutem Adama Mickiewicza i Centrum Kultury Korei. Tworzy materiały wideo promujące kulturę polską w Korei (po koreańsku) i kulturę Korei w Polsce (po polsku). 

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Materiał przygotował: Ola Jasińska

Gość: Przemysław Krąpiec (freelancer, tancerz, fotograf i model)

Data emisji: 19.03.2023

Godzina emisji: 09.10

pj

Czytaj także

Koreańska jesień - wybieramy się na październikowy spacer po Seulu

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 14:35
- Spacerując po Seulu jesienią, zachwycimy się kolorystyką przyrody. Moim zdaniem tamtejsza jesień jest jeszcze piękniejsza niż polska - opowiadała Kimiko Hime, miłośniczka koreańskiej kultury. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń