Czy hipsterzy stali się częścią mainstreamu?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2015 18:00
Noszą czapki nawet w lecie i hodują długie brody. Poza tym piją kawę z mlekiem sojowym, spotykają się w niszowych knajpach i gardzą tym, co popularne.
Audio
  • Hipster - jest oryginalny czy podąża za modą? (Czwórka/Zmiennicy)
Znaki rozpoznawcze hipstera to czapka i broda, a także duże, plastikowe okulary, kawa w papierowym kubku i laptop modnej marki
Znaki rozpoznawcze hipstera to czapka i broda, a także duże, plastikowe okulary, kawa w papierowym kubku i laptop modnej markiFoto: Glow Images/East News

Hipsterzy z założenia sprzeciwiali się wszystkiemu, co modne, a ostatecznie... sami zaczęli wyznaczać obowiązujące trendy. Co ciekawe, "hipsterka" wcale nie narodziła się w XXI wieku.

- Hipster to pojęcie dość stare, o hipsterach mówiono już w latach 40. Nazywano tak młodych ludzi, którzy fascynowali się czarną muzyką jazzową - mówi dr Piotr Zańko z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dr Monika Kresa z UW przedstawia natomiast alfabet hipstera, czyli kluczowe słowa, które każdy posiadacz gęstej brody znać powinien. W audycji sprawdzamy też, skąd wzięło się słowo "hipster" i co ono oznacza.

***

Tytuł audycji: "Zmiennicy"

Prowadził: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Maciej Oswald

Data emisji: 28.03.2015

Godzina emisji: 14.00

mg/pg

Czytaj także

Metki z przesłaniem sposobem na walkę o prawa pracownicze

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 15:30
Odpowiedzialna moda nie ma nic wspólnego z doborem odpowiedniego koloru butów do torebki. Międzynarodowa organizacja Fairtrade International włącza konsumentów do walki o prawa pracownicze. Jak to działa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Secondhand Dandy: elegancki nie znaczy - sztywny

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 18:00
Jest dandysem i ma odwagę. - To niezbędna cecha do nieustannego przekraczania barier. Także w modzie - przekonuje autor bloga Secondhand Dandys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy współcześnie wraca tęsknota za PRL?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 08:00
Ostatnio coraz bardziej popularne stają się strony internetowe bazujące na sentymentach związanych z poprzednim ustrojem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Modna na dietę bezglutenową to nabijanie w butelkę?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 14:22
Produkty zbożowe, poza znienawidzonym glutenem, dostarczają organizmowi wartościowych składników odżywczych. Ich brak może zagrozić zdrowiu.
rozwiń zwiń