Dorosłość i tęsknota. Jak opuścić rodzinny dom?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 11:30
– Wszystkie emocje, które są związane z rozłąką, czyli tęsknota, smutek, poczucie osamotnienia, można oswoić – mówiła psycholog i psychoterapeutka Anna Jędrzejuk.
Audio
  • Dorosłość i tęsknota. Jak opuścić rodzinny dom? (Strefa prywatna/Czwórka)
Jak nie stracić poczucia wolności i samodzielności, a jednocześnie nie zranić bliskich? (zdj. ilustracyjne)
Jak nie stracić poczucia wolności i samodzielności, a jednocześnie nie zranić bliskich? (zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay/domena publiczna

Młodzi ludzie różnie podchodzą do kwestii opuszczania rodziców. – Niektórzy na tę rozłąkę bardzo się cieszą i czekają, kiedy wreszcie będą mogli wyrwać się z domu. Dla innych to trudny temat – powiedziała Anna Jędrzejuk, zwracając uwagę, że choć te uczucia można oswoić, to nie można się do nich przygotować, dlatego reakcje na rozłąkę bywają rozmaite.

Dotyczy to także rodziców - niektórzy dają dorosłemu dziecku wolność, inni nie potrafią się z nim rozstać. Jak powinni zachować się oni w momencie rozłąki? I w jaki sposób syn lub córka powinni utrzymywać kontakt z rodziną? To skomplikowany problem, bowiem opuszczenie domu ma przeważnie pozytywne skutki, czasem jednak wiąże się z poważnymi zaburzeniami psychicznymi...

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Anna Jędrzejuk (psycholog i psychoterapeutka z Centrum Probalans)

Data emisji: 18.07.2016

Godzina emisji: 20.09

mc/kd

Czytaj także

Pierwsza miłość przepisem na sukces w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 11:30
- Badania pokazują, że sukcesy w życiu odnoszą nie tyle osoby o wysokim IQ, ale z wysokim ilorazem inteligencji emocjonalnej, a uczymy się tego właśnie poprzez pierwsze relacje, pierwsze uniesienia – mówi Barbara Zych, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta u psychologa. Dlaczego wciąż sądzimy, że to wstyd?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 10:19
- W powszechnym odczuciu psychologowie nie są do niczego potrzebni. Tymczasem udział w procesie terapeutycznym może wesprzeć nas w rozumieniu rzeczywistości i nas samych - mówiła psycholog Aleksandra Figura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak sprawić, by ludzie cię polubili?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 11:49
Czy możliwe jest, by wszyscy nas lubili? - Kiedy spotykasz się z drugim człowiekiem, nie ma sposobu, by nie wywierać na siebie nawzajem wpływu. Pytanie, jak to wykorzystamy... - mówiła psycholog Agnieszka Ornatowska.
rozwiń zwiń