Asertywność, czyli zdrowe odmawianie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 09:30
Co zrobić, aby inni nie wchodzili nam na głowę? Na to pytanie szukamy odpowiedzi w "Strefie Prywatnej", a pomaga nam w tym psycholożka i psychoterapeutka Adriana Klos, autorka książki "Asertywność. Klucz do dobrych relacji i poczucia własnej wartości".
Audio
  • Asertywność to sztuka komunikacji. Jak się jej nauczyć? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Asertywność warto trenować przez całe życie, a agresja jest jednym z objawów jej braku
Asertywność warto trenować przez całe życie, a agresja jest jednym z objawów jej brakuFoto: Glow Images/East News

- Asertywność to zespół zachowań, dzięki którym, z poszanowaniem drugiej strony, w pełni wyrażamy nasze opinie czy uczucia - tłumaczy Adriana Klos. Jak zatem objawia się brak asertywności? - Albo mamy skłoność do wycofywania się i ulegania, albo reagujemy agresywnie, co także wynika z trudności z wyznaczaniem granic - przekonuje psycholożka.

Adriana Klos Asertywność to zachowywanie złotego środka w komunkiacji z innymi

Z jej obserwacji wynika, że naturalnie asertywne są dzieci, które jednak w procesie wychowania umiejętność tę często tracą. Dlatego właśnie specjaliści przekonują, że warto ją trenować w dorosłości - w "Strefie Prywatnej" podpowiadamy jak.

Oprócz technik asertywności w audycji pokazujemy również, jak sprawdzić jej poziom, a Jakub Jamrozek poddaje się specjalistycznemu testowi. Ponadto rozważamy inne ważne kwestie, między innymi: różnice w braku asertywności u kobiet i mężczyzn oraz na czym tak naprawdę polega konstruktywna krytyka.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której także Mateusz Kulik sprawdza, jak radzicie sobie z mówieniem "nie".

Sprawdź także:
dziecko ojciec 1200x660.jpg
Solo czy z rodzeństwem? Prześwietlamy jedynaków

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Gość: Adriana Klos (psycholożka i psychoterapeutka z Ośrodka Strefa Zmiany, autorka książki "Asertywność. Klucz do dobrych relacji i poczucia własnej wartości") 

Data emisji: 7.12.2016

Godzina emisji: 20.05

jsz/kul

Czytaj także

"Zły dotyk". Życie po trudnym dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 11:25
Pedofil swoim zachowaniem ma wpływa na to, jak będzie wyglądało życie człowieka, który, choć dziś jest jeszcze bardzo młody, negatywne doświadczenia zapamięta na zawsze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekshibicjonizm w sieci. Co i czemu pokazujemy światu?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 10:33
W dobie internetu ekshibicjonista to nie tylko stereotypowy "mężczyzna w czarnym płaszczu". Świat wirtualny skłania nas do różnych form ujawniania tego, co prywatne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Terapeutyczne kino. Film zamiast kozetki?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 11:00
"Film to życie, z którego wymazano ślady nudy", tak podobno twierdził mistrz suspensu i kina psychologicznego, Alfred Hitchcock. Wiele życiowych zawirowań, które nas spotyka, na warsztat biorą reżyserzy. Czy w ich obrazach odnajdziemy remedium?
rozwiń zwiń