"Zły dotyk". Życie po trudnym dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 11:25
Pedofil swoim zachowaniem ma wpływa na to, jak będzie wyglądało życie człowieka, który, choć dziś jest jeszcze bardzo młody, negatywne doświadczenia zapamięta na zawsze.
Audio
  • Problem pedofilii - jak działa i jakie konsekwencje ma "zły dotyk"? (Strefa prywatna/Czwórka)
Zły dotyk. Życie po trudnym dzieciństwie
Foto: Pixabay.com/Public Domain/Alexax_Fotos

- Nasz układ zmysłowy, dotykowy jest najwcześniej rozwijającym się zmysłem, ale też najbardziej rozległym. Na dotyk reaguje cała nasza skóra, więc to zmysł, za pomocą którego kontaktujemy się ze światem. Zmysł ten stymuluje też pracę naszego mózgu - mówiła psycholog dr Hanna Elżanowska.

Jej zdaniem przemoc seksualna dotyka zarówno dziewczynki jak i chłopców. - Nie ma jednego profilu "typowego" sprawcy - to osoby różnorodne, pochodzące z różnych warstw społecznych. Mają różne zaburzenia, a dzieci potrzebują, by poczuć się lepiej, albo tylko dlatego, że nie układa im się w ich własnych związkach - mówiła Elżanowska.

Ekspertka tłumaczyła, że wykorzystywanie seksualne to pojęcie, które dotyczy zarówno sfery fizycznej, jak i tej wyłącznie psychicznej i opowiadała na czym polega "zły dotyk bez dotyku". Podkreślała jednak, że tak samo jak "zły", istnieje także ten "dobry dotyk". Czym jest i co nam daje? O tym w rozmowie Czwórki. W programie mówiliśmy także o powstałej 14 lat temu kampanii "Zły dotyk", której celem było propagowanie informacji dotyczących problemu pedofilii w Polsce. Wysłuchaliśmy także historii pacjentów, znanych z psychoterapeutycznych gabinetów i byliśmy świadkami eksperymentu przeprowadzonego przez jednego ze znanych youtuberów...

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Hannna Elżanowska (psycholog i psychoterapeutka z Centrum Probalans)

Data emisji: 2.08.2016

Godzina emisji: 20.09

kd

Czytaj także

Wizyta u psychologa. Dlaczego wciąż sądzimy, że to wstyd?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 10:19
- W powszechnym odczuciu psychologowie nie są do niczego potrzebni. Tymczasem udział w procesie terapeutycznym może wesprzeć nas w rozumieniu rzeczywistości i nas samych - mówiła psycholog Aleksandra Figura.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie kończy się zabawa a zaczyna nałóg?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 13:05
- Nie ma nic złego w tym, ze w wieku "nastu" lat próbujemy używek. Natomiast jeśli to idzie gdzieś dalej, to zaczyna się problem. Tę granicę bardzo trudno zauważyć - podkreśla Sylwia Minda-Grzyb, terapeutka uzależnień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorosłość i tęsknota. Jak opuścić rodzinny dom?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 11:30
– Wszystkie emocje, które są związane z rozłąką, czyli tęsknota, smutek, poczucie osamotnienia, można oswoić – mówiła psycholog i psychoterapeutka Anna Jędrzejuk.
rozwiń zwiń