X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Psychoanaliza. Czym jest i komu może pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 10:30
- Psychoanaliza ma na celu odkrycie u pacjenta nieuświadomionego pragnienia. Jest to coś, co nam w duszy gra, ale staramy się tej myśli nie dopuszczać do siebie - tłumaczy psychoanalityk Marcin Piotrowski.  
Audio
  • Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o psychoanalizie (Strefa Prywatna/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/Cranach

Marcin Piotrowski Psychoanaliza nie koncentruje się na leczeniu symptomów. Oczywiście w trakcie trwania tego procesu występuje efekt terapeutyczny, ale to jest pewnego rodzaju naddatek

Istnieje kilka szkół psychoanalizy - m.in. wiedeńska odwołująca się do teorii Zygmunta Freuda oraz angielska, która opiera się na terapii psychodynamicznej. - Jest też psychoanaliza francuska, zwana też lacanowską od nazwiska psychiatry Jacquesa Lacana - wyjaśnia gość Czwórki.

Jacques Lacan w rewolucyjny sposób zinterpretował myśl Freuda, zwłaszcza jego teorię nieświadomości. Według jego tezy, nieświadomość to jeszcze jeden, konkretny dyskurs o charakterze ponadjednostkowym. - W teorii Lacana każdy podmiot ludzki wypowiada się na dwóch poziomach. Jeden z nich umożliwia komunikację, drugi dotyczy tego, co nieświadome, czyli naszej prawdy podmiotowej - mówi Piotrowski i dodaje, że  psychoanalityk lacanowski zajmuje się tym, co jest związane z nieświadomym językiem.

Marcin Piotrowski Psychoanalityk stanowi ekran, na który podmiot ludzki rzuca prawdę o sobie

Czym psychoanaliza różni się od terapii psychologicznej? Jak wygląda ten proces? Komu może pomóc? I co wspólnego z psychoanalizą mają filmy Alfreda Hitchcocka. O tym m.in. mówimy w audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Marcin Piotrowski (psychoanalityk lacanowski)

Data emisji: 6.09.2017

Godzina emisji: 20.05

kul/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przemoc wobec kobiet. "Nie zatrzymywana - postępuje"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 11:43
W Polsce co 40 sekund ma miejsce akt przemocy wobec kobiet. Blisko połowa ofiar pozostaje w związkach formalnych. - Ważne, by kobiety zrozumiały, że same sobie nie będą w stanie poradzić i by głośno mówiły o tym, co dzieje się w ich domach - tłumaczyła psycholog Iwona Byśkiniewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kręta droga do uważności. Jak być bardziej tu i teraz?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 08:40
- Większość czasu spędzamy uwikłani w procesy myślenia, analizy, osądzanie siebie i innych, co wiedzie nas na manowce. To sprawia, że nie ma nas tam, gdzie jesteśmy - mówi nauczyciel uważności, Paweł Holas.
rozwiń zwiń