Anhedonia. Jak żyć, gdy nic nas nie cieszy?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 16:22
Anhedonia przejawia się utratą zdolności odczuwania przyjemności, zarówno zmysłowej, jak i intelektualnej, czy duchowej. - W tej chorobie najbardziej dotkliwe są momenty, w których widzimy jak inni potrafią cieszyć się życiem - mówiła psychoterapeutka Aleksandra Brzezińska.
Audio
  • Czym objawia się anhedonia i kto jest na nią narażony - rozmowa z Aleksandrą Brzezińską (Strefa Prywatna/Czwórka)
Aleksandra Brzezińska w studiu
Aleksandra Brzezińska w studiuFoto: Czwórka

ludzie szczęście 1200 free
"Jakoś to będzie". Dlaczego wciąż jesteśmy optymistami?

Anhedonia dotyka głównie osoby aktywne zawodowo, które spędzają w pracy po kilkanaście godzin, nie mają czasu na odpoczynek i sen. Ciągle do czegoś dążą, zdobywają kolejne szczyty kariery, ale ich życiu brak koloru i smaku. - To jeden z objawów depresji, towarzyszy jednak różnym zaburzeniom - tłumaczyła psychoterapeutka Aleksandra Brzezińska. Jak potwierdziła, przykładem może być... zwykła szarlotka, której smak zawsze poprawiał nam nastrój, a dziś nie budzi żadnych pozytywnych emocji. - Albo spacery, praca, hobby. Anhedonia dotyka wszystkich obszarów życia, wiele rzeczy po prostu przestaje nas interesować, przestajemy wychodzić do ludzi, słuchać muzyki. Przede wszystkim przestajemy rozumieć, po co mielibyśmy to robić - tłumaczyła ekspertka. - Jeżeli taki stan utrzyma się ponad dwa tygodnie, warto zasięgnąć porady specjalisty.


czwórka1200.jpg
"Kierując się emocjami, musimy być bardzo ostrożni"

Dlaczego zapadamy na anhedonię, kto jest na nią narażony i czy na własną rękę można wygrać z tą chorobą? Czym jest "spłycony afekt" i jak przebiega terapia? Jak odróznić anhedonię od zwykłego zniechęcenia i czy można samemu się zdiagnozować? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Aleksandra Brzezińska(psychoterapeutka z Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 16.10.2017

Godzina emisji: 20.07

kd

Czytaj także

Przemoc wobec kobiet. "Nie zatrzymywana - postępuje"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 11:43
W Polsce co 40 sekund ma miejsce akt przemocy wobec kobiet. Blisko połowa ofiar pozostaje w związkach formalnych. - Ważne, by kobiety zrozumiały, że same sobie nie będą w stanie poradzić i by głośno mówiły o tym, co dzieje się w ich domach - tłumaczyła psycholog Iwona Byśkiniewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Miller: idealny facet jest przede wszystkim swój

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 13:22
- Stereotypowo utarło się mówić, że "chłop jest prosty jak cep". A oni wcale nie chcą tylko "seksu i żarcia" - mówi w Czwórce psycholożka i psychoterapeutka Katarzyna Miller, autorka książek i razem z Suzaną Giżyńską współautorka "Instrukcji obsługi faceta".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Porządek w mieszkaniu - porządek w głowie i poukładane życie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 14:15
Jak tłumaczył dr Paweł Fortuna, z życiem jest jak z muzyką, podlega pewnym prawom, jak znaki przykluczowe czy metrum. - Jeśli złamiemy zasady, które rządzą naszą - metaforycznie - kompozycją, może się to skończyć kakofonią - mówił psycholog.
rozwiń zwiń