Psychogenealogia. Gdy traumy naszych pradziadków mają wpływ na nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 19:31
- Po przodkach możemy odziedziczyć wzrost czy kolor włosów, ale nie tylko - również nieprzepracowane traumy, mające realny wpływ na nasze zdrowie i postępowanie - mówiła dr Barbara Tyboń.
Audio
  • Czym jest psychogenealogia - rozmowa z psychoterapeutką dr Barbarą Tyboń (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ De Visu

dr Agnieszka Popiel 1200.jpg
Jak nauczyć się żyć po kataklizmie?

Psychogenealogia to dziedzina nauki, której badacze zajmują się naszymi problemami w kontekście relacji, więzi z przedstawicielami poprzednich pokoleń. Jak przekonywała ekspertka, dziedziczymy "zasoby", czyli doświadczenia, dzięki którym nasi przodkowie radzili sobie z różnymi trudnymi sytuacjami, wyzwaniami, np. wojną. - Ale także obciążenia, rzeczy trudne, nierozwiązane, różnego rodzaju traumy, nieprzeżyte żałoby - mówiła dr Barbara Tyboń. - Nawet, jeśli nie żyliśmy 70 lat temu, a nasz przodek przeżył wówczas traumę, z którą sobie nie poradził, przekazuje ją nieświadomie w formie wzorców, szlaków emocjonalnych, którymi i tak będziemy podążać - tłumaczyła.


anhedonia aleksandra brzezińska  1200.jpg
Anhedonia. Jak żyć, gdy nic nas nie cieszy?

Czym są genogramy i jak działa tzw. syndrom rocznicy - dlaczego w takich dniach obniża nam się nastój, spada odporność? Jak "odciąć" się od negatywnej spuścizny po przodkach? Czy psychogenetyka działa nawet wówczas, gdy nie wiemy o tragediach, które przydarzyły się naszym bliskim przed laty? W jaki sposób psychogenealogia może nam pomóc w odkryciu rodzinnych tajemnic i uwolnić się od skutków traum przodków - zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Barbara Tyboń (psychoterapeutka)

Data emisji: 2.11.2017

Godzina emisji: 20.07

kd/kul


 

Czytaj także

Czy grozi nam epidemia żółtaczki?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 13:12
W ubiegłym roku odnotowano w Polsce 35 przypadków zakażenia żółtaczką pokarmową. Tylko do 15 października tego roku było ich już aż 1909. Epidemiolodzy biją na alarm - tak źle nie było od wielu lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badania polskich naukowców - choroby ukryte w... głosie.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 10:11
Badacze z Łodzi pracują nad metodą wykrywania chorób u pacjentów, poprzez... analizowanie kilkugodzinnych nagrań ich głosu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesienna burza hormonów. Jak reagują faceci?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 15:05
Brytyjscy naukowcy sprawdzili, w jaki sposób jesienna aura wpływa na męskie decyzje, m.in. te związane z domowymi finansami. Okazało, że właśnie - w związku z pogodą - zaczyna się jesienna burza hormonów.
rozwiń zwiń