Przemoc wobec dzieci. Istnieje ciche przyzwolenie?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 18:55
Z badań przeprowadzonych w 2017 roku przez Rzecznika Praw Dziecka wynika, że ponad połowa Polaków akceptuje kary cielesne jako metodę wychowawczą. - Przemoc wobec dzieci może przybierać różne formy, nie tylko tradycyjnego "klapsa" - mówi Agnieszka Machnowska, psychoterapeutka.
Audio
  • Przemoc wobec nieletnich - czym się charakteryzuje, jakie może mieć konsekwencje i jak jej przeciwdziałać? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ozgur_oral/Shutterstock.com

Ekspertka Czwórki podzieliła przemoc wobec dzieci na fizyczną, czyli m.in. brutalne zachowania wiążące się z dużym cierpieniem; psychiczną, oznaczającą m.in. sugerowanie dziecku np., że nie zasłużyło na miłość rodziców; a także seksualną, co oznacza kontakt fizyczny, ale też m.in. przymuszanie dziecka do oglądania pornografii. - Jeśli rodzic potrafi budować autorytet, nie musi posługiwać się żadną z tych form przemocy. Ważne, by umiał rozmawiać, przekonywać, perswadować - mówi Machnowska. Jak podkreślała, pierwszymi osobami, które zwracają uwagę na problemy dzieci w domu, są nauczyciele i wychowawcy. - To wymaga poznania dziecka, dlatego to są ludzie, którzy na co dzień pracują z najmłodszymi - mówiła Machnowska.

Agnieszka Machnowska Przemoc jest wtedy, gdy w sposób intencjonalny, zamierzony krzywdzimy dziecko, by pokazać swoją przewagę, mieć wpływ na to, co dzieje się z dzieckiem.

Czy "delikatny klaps", bądź podnoszenie głosu to wciąż przemoc? Jakie mogą być konsekwencje przemocy? O tym dyskutowaliśmy w Czwórce. A Mateusz Kulik sprawdził, co o karach cielesnych sądzą słuchacze Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Agnieszka Machnowska (psycholog, psychoterapeutka, specjalistka ds. przemocy wobec nieletnich)

Data emisji: 23.01.2018

Godzina emisji: 20.05

kd/mg

Czytaj także

Terapia uzależnień. Tożsamość i relacja to słowa klucze

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 11:00
- W profilaktyce uzależnień chodzi o to, żeby było coraz mniej powodów po sięganie po różne substancje i zachowania. Młodym ludziom trzeba zaoferować coś, co będzie bardziej atrakcyjne - mówił w Czwórce Robert Banasiewicz, pedagog, specjalista terapii uzależnień, prowadzący Dom Terapeutyczny Rehab w Pustnikach.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Między nami dziewczynami" - mamy kontra córki

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 10:29
"Między nami dziewczynami" aktorki Moniki Mrozowskiej i psycholożki Kai Romanowicz to książka o uczuciach, relacjach i dorastaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skuteczna motywacja. Jak dodać dziecku skrzydeł?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 10:10
- Badania naukowe pokazują, że motywacja zewnętrzna, czyli sterowanie za pomocą kija i marchweki, to droga donikąd. Doraźnie daje zastrzyk energii, ale nie zadziała na dłuższą metę - przekonuje psycholog Joanna Steinke-Kalembka.
rozwiń zwiń