"A może nie ma się czego bać?" Co leży u źródła współczesnych lęków?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 21:00
- Źródłem lęku jest nasza wyobraźnia. Często pojawia się on pod wpływem sytuacji stresowych, ale nie same sytuacje budzą w nas lęk, lecz to, w jaki sposób je przetwarzamy - wyjaśniał prof. Leszek Mellibruda.
Audio
  • Prof. Leszek Mellibruda o strategiach skutecznej walki z lękiem (Strefa prywatna/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/everst

mężczyzna dżentelmen krawiec 1200.jpg
Męskość? "Mierzy się ją od głowy do stóp"

- Strach jest reakcją pierwotną. Każdy z nas go przeżywa, bo uczucie związane jest z konkretnym zagrożeniem. Jego zadaniem jest wzbudzenie w nas reakcji obronnych - mówił gość. 

prof. Leszek Mellibruda Jest prawdą, że bardziej lękliwi są ci, którzy mają więcej wyobraźni. Często prowokują wywołanie lęku wyobrażaniem sobie negatywnych konsekwencji dla swoich działań

- Współczesna nauka rozróżnia uczucie strachu i lęku. Trudno jest wyobrazić sobie człowieka i każdą istotę posiadającą nawet zaczątki mózgu, która nie reagowałby strachem na gwałtowny bodziec - tłumaczył na antenie Czwórki.

prof. Leszek Mellibruda W rzeczywistości rodzimy się ze strachem. Lęk jest czymś, co produkujemy sami

Czy można wykorzystać siłę strachu i zamienić go w ciekawość? Skąd biorą się lęki nocne? I co odziedziczyliśmy po... dinozaurach? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Goście: prof. Leszek Mellibruda, psycholog społeczny i biznesu, współautor książki "A może nie ma się czego bać? Jak zamienić lęk w ciekawość"

Data emisji: 26.02.2018

Godzina emisji: 20.05

ac/kh

Czytaj także

Bez drugiej połówki. Czy można znaleźć szczęście żyjąc solo?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 11:00
- Ogromnym problemem naszego pokolenia jest zaniżone poczucie własnej wartości. Wynika ono często z odrzucenia, które spotkało nas w przeszłości, a także z problemów, które wynosimy z domu rodzinnego. Ludzie żyją po takich przejściach z poczuciem, że niewiele znaczą - mówił ksiądz Sławomir Kostrzewa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przebaczanie - po co właściwie to robimy?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 12:30
Przebaczyć to znaczy uwolnić drugiego człowieka od winy. Czy przebaczenie nie jest równoznaczne z pobłażaniem i komu tak naprawdę jest to potrzebne - nam czy osobie, której wybaczamy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd u młodych ludzi bierze się autoagresja?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 11:21
- Miałam to nieszczęście, że trafiłam do gimnazjum w okresie, kiedy na samookaleczenia panowała moda. Teraz z perspektywy czasu wiem, że w większości przypadków była to próba zwrócenia na siebie uwagi - mówiła Alicja, podopieczna Ośrodka Terapeutycznego Revenu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Męskość? "Mierzy się ją od głowy do stóp"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 11:00
- Największym organem seksualnym zarówno u kobiet, jak i mężczyzn jest mózg. Niestety ta wiedza nie jest powszechna, bo nadal pokutuje przekonanie, że tak naprawdę liczy się rozmiar - mówi seksuolog i psychoterapeuta Andrzej Gryżewski.
rozwiń zwiń