Czym jest miłość?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 12:48
- Naszym zdaniem kochanie, to przede wszystkim dawanie szczęścia drugiej osobie i poczucie, że właśnie to jest głównym celem relacji. Miłością jest oddawanie innym siebie - opowiadali autorzy książki "Otwarte serca". 
Audio
  • Przepis na udany związek według Agnieszki Sochar i Tomasza Delmaczyńskiego (Strefa prywatna/Czwórka)
- Miłość to także zaufanie i dawanie sobie wzajemnie  wolności. Potrzebujemy przestrzeni i własnych zainteresowań, bo to tworzy tego, kim jesteśmy - mówiła psycholog Agnieszka Sochar
- Miłość to także zaufanie i dawanie sobie wzajemnie wolności. Potrzebujemy przestrzeni i własnych zainteresowań, bo to tworzy tego, kim jesteśmy - mówiła psycholog Agnieszka SocharFoto: pixabay.com

popcorn telewizja nuda 1200.jpg
Do czego potrzebna jest nam nuda?

Według autorów poświęcenie naszej uwagi drugiej osobie nie jest to równoznaczne z rezygnowaniem z własnych potrzeb. Na antenie Czwórki wyjaśniali, że miłość powinna być uczuciem ważniejszym, niż prozaiczne potrzeby. Powinna też wynikać z chęci uczestniczenia w życiu drugiej osoby. - Naszym zdaniem dopiero wtedy, kiedy jesteśmy w stanie zaakceptować i pokochać samego siebie wtedy możemy innej osobie ofiarować miłość, zrozumienie i akceptację. Jeśli będziemy żyć w zgodzie z samym sobą będziemy mogli dać szczęście drugiej osobie - mówili Agnieszka Sochar i Tomasz Delmaczyński.

Kochać w pełni drugą osobę możemy tylko wtedy, kiedy kochamy samego siebie. Czując się wartościowi nie potrzebujemy drugiej osoby do tego, żeby wypełnić własne braki Agnieszka Sochar

Z czego składają się trzy podstawowe filary związku? Jakich elementów nie może w nich zabraknąć, żeby był udany? Na jakim etapie znajomości jesteśmy w stanie stwierdzić, że partner jest nam przeznaczony? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Goście: Agnieszka Sochar i Tomasz Delmaczyński (autorzy książki "Otwarte serca")

Data emisji: 23.03.2018

Godzina emisji: 20.07

ac

Czytaj także

Jak znaleźć miłość? "Zacznij od pokochania siebie"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 15:00
- Zachęcam, by nie mysleć w kategoriach "muszę znaleźć partnera, partnerkę, bo jest mi to potrzebne do". To uprzedmiotowienie drugiego człowieka, a nie zachęta do wspólnego życia - przekonuje psycholożka i terapeutka Iwona Firmanty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak sprawić, by związek przetrwał próbę czasu?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 09:30
- Należy postawić pytanie, czy zmieniła się jakość i trwałość ludzkich relacji. Współcześnie znika spoiwo, które do tej pory trzymało ludzi razem, czyli przymus społeczny – mówił Paweł Droździak, psycholog i psychoterapeuta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bez drugiej połówki. Czy można znaleźć szczęście żyjąc solo?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 11:00
- Ogromnym problemem naszego pokolenia jest zaniżone poczucie własnej wartości. Wynika ono często z odrzucenia, które spotkało nas w przeszłości, a także z problemów, które wynosimy z domu rodzinnego. Ludzie żyją po takich przejściach z poczuciem, że niewiele znaczą - mówił ksiądz Sławomir Kostrzewa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczucia w związku. Jak podsycać namiętność?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 13:20
- Z namiętnością jest tak, że bez pracy i tak zwanego dorzucenia drzewa do ogniska, płomień nie będzie płonął - mówi w "Strefie prywatnej" Bianca-Beata Kotoro, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzinna układanka. Jak się dogadać?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 11:00
- Są różne rodziny: takie, które są źródłem siły, radości, satysfakcji i takie, które są źródłem cierpienia. Najwięcej chyba jest takich, w których zachodzą obie te okoliczności - wyjaśniał prof. Bogdan de Barbaro, gość "Strefy prywatnej".
rozwiń zwiń